Πέρασε εντυπωσιακά από την Λέρο και περιμένει το ντέρμπι

Φεβρουάριος 15, 2020

Παίρνοντας από την αρχή κεφάλι στο σκορ ο Α.Ο Πυλίου κατάφερε να επικρατήσει εύκολα στην Λέρο της ΑΕΛ με 1-8 για την 21η αγωνιστική της Α' κατηγορίας και περιμένει πλέον το ντέρμπι με τον Ηρακλή Μαριτσών το ερχόμενο Σάββατο. Στεφανίδης, Χατζηβασίλης (2), Μαργαρίτης, Δρόσος και Ρούσσος (3) τα γκολ της ομάδας του Δημήτρη Χρυσόπουλου. Ο Καράγκιολης μείωσε για την ΑΕΛ που τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τσάτσου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Δρόσος έκανε την σέντρα και ο Στεφανίδης με ωραίο κατέβασμα και πλασέ νίκησε τον Σπυριάδη για το 0-1. Μάλιστα πριν το πρώτο τέταρτο ο Α.Ο Πυλίου κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα για το «τρίποντο» όταν ο Γεωργιάδης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Χατζηβασίλης με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Η ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας και πάτησε αρκετές φορές περιοχή με την ΑΕΛ να προσπαθεί να κλείσει τους χώρους και να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση.

Πριν το φινάλε του πρώτου μέρους μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο γκολ όταν Μαργαρίτης και Ρούσσος συνεργάστηκαν με τον τελευταίο με πλασέ να νικά τον Σπυριάδη για το 0-3 του Α.Ο Πυλίου που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον Καράγκιολη με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ προς τον επόπτη Βουλγαράκη. Ο Α.Ο Πυλίου απάντησε με γκολ αφού στο 53' ο Ρούσσος ανατράπηκε στην περιοχή ο Ωραιόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα και ο Μαργαρίτης έκανε το 1-4. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα με τον Ωραιόπουλο να αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Τσάτσο.

Στο 63' έγινε το 1-5 με τον Άλμπερτ Ρούσσο να πετυχαίνει το δεύτερο του τέρμα στην αναμέτρηση ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Πέτρος Χατζηβασίλης έκανε το 1-6 πετυχαίνοντας το δεύτερο τέρμα του στο ματς. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή μέχρι το φινάλε. Λίγο πριν το τέλος ο Ρούσσος έκανε το 1-7 κάνοντας παράλληλα και χατ τρικ στην αναμέτρηση ενώ ο Δρόσος στην συνέχεια διαμόρφωσε το τελικό 1-8.

Ο κορυφαίος
Σε ένα παιχνίδι που αρκετοί παίκτες του Α.Ο Πυλίου είχαν καλή παρουσία ο Ρούσσος έκανε ένα γεμάτο ματς. Ένα κερδισμένο πέναλτι και τρία γκολ για το νεαρό μέσο που δείχνει ότι προσαρμόστηκε με το καλημέρα.

Παράπονα από τον Ωραιόπουλο για την φάση του πέναλτι έχουν στην ΑΕΛ, ενώ ο Α.Ο Πυλίου για αρκετές υποδείξεις του Βουλγαράκη. Χωρίς πρόβλημα ο Ξουρής.

Α.Ε Λέρου (Διαμαντής Τσάτσος): Σπυριάδης, Δράκος (70' Κουτούζος), Φουντουκάκης (60' Curredor), Σκεμπές, Μπασιλάρης, Τσάτσος, Γκούβας (67' Ρούσσος), Μπάκας, Καράγκιολης, Φουντής (62' Κόλιας), Ταχιράι.

Α.Ο Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Τσαραπατσάνης, Μικκιού (64' Αρχοντούλης) , Μαργαρίτης, Συντιχάκης (68' Νικήτας), Γεωργιάδης (46' Συνεσίου), Χατζηβασίλης, Δρόσος, Βλαντιμίροφ, Στεφανίδης (66' Κεφαλιανός Γ.), Πλατέλλας, Ρούσσος.