Βραζιλία - Γερμανία 1-7

Ιούλιος 09, 2014
Η Γερμανία διέσυρε την Βραζιλία μέσα στο σπίτι της με 7-1 και προκρίθηκε με εντυπωσιακό τρόπο στον 8ο τελικό Μουντιάλ της ιστορίας της.

Η Γερμανία προκρίθηκε στον τελικό του Μουντιάλ 2014 με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο, καθώς νίκησε στον πρώτο ημιτελικό την Βραζιλία με 7-1 στο "Μινεράο" του Μπέλο Οριζόντε.
Αυτή φυσικά είναι η μεγαλύτερη ήττα της Βραζιλίας σε Παγκόσμιο Κύπελλο, με δεύτερη πλέον το 0-3 από την Γαλλία στον τελικό του Μουντιάλ 1998 στο Παρίσι, ενώ για δεύτερη φορά μετά το 1950 ως διοργανώτρια αποτυγχάνει.

Ήταν επίσης και γενικά η μεγαλύτερη ήττα στην ιστορία της, μετά το 0-6 από την Ουρουγουάη το 1920 και το 1-6 από την Αργεντινή το 1940.
Στο 29ο λεπτό το σκορ ήταν 0-5, με 2ο, το 3ο και το 4ο γκολ να μπαίνουν μέσα σε 179 δευτερόλεπτα, ενώ από το 2ο μέχρι το 5ο μπήκαν μέσα σε 7 λεπτά!
Ο Μίροσλαβ Κλόζε ήταν αυτός που έκανε το 0-2 στο 23' και έφτασε τα 16 γκολ στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έγινε έτσι ο πρώτος σκόρερ του θεσμού, ξεπερνώντας τον Βραζιλιάνο, Ρονάλντο.

Τόμας Μίλερ, Μίροσλαβ Κλόζε, Τόνι Κρόος (2) και Σάμι Κεντίρα σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο ήρθαν τα δύο γκολ του Σέρλε, με τους Βραζιλιάνους στο 0-7 να χειροκροτούν και τον Οσκάρ να πετυχαίνει το γκολ της τιμής στο 90'.
Οι Γερμανοί θα παίξουν σε τελικό για πρώτη φορά μετά το 2002 (ήττα από Βραζιλία) και συνολικά για 8η φορά στην ιστορία τους. Έχουν πάρει το τρόπαιο 3 φορές (1954, 1974 και 1990), ενώ έχουν τέσσερις ήττες (1966, 1982, 1986 και 2002).

Στον τελικό της Κυριακής (13/07 στις 22:00) θα παίξουν με την Ολλανδία ή την Αργεντινή. Με την πρώτη έχουν παίξει τελικό το 1974 και με την δεύτερη το 1986 και το 1990.

Πηγή: sports24.gr