Πήρε το τοπικό ντέρμπι η Αναγέννηση Ασφενδιού

Μάρτιος 10, 2022

H Αναγέννηση Ασφενδιού ήταν η νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι αφού επικράτησε με 0-2 της Α.Ε Κω έφτασε τους 33 βαθμούς (με δύο παιχνίδια λιγότερα) και έκανε σημαντικό βήμα για την είσοδο της στην δυάδα που οδηγεί στα play off. Θωνιάτης (1’) και Κουρζής (81’) τα γκολ για τους “πράσινους”.

Στα δέκα δευτερόλεπτα κατάφερε να σκοράρει η Αναγέννηση Ασφενδιού με τον Θωνιάτη με δυνατό σουτ εκτός περιοχής να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Ντιμιτριέβιτς για το 0-1. Η Α.Ε Κως μετά το γκολ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και στο 6’ είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο ματς με τον Βασιλείου να πλασάρει από πλεονεκτική θέση και την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ.

Η Α.Ε Κως προσπάθησε να πιέσει κυρίως απ’ τα αριστερά και να πατήσει περιοχή και στο 29’ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σωτίρι στον Ζαίμι. Η Αναγέννηση προσπάθησε στην κόντρα να φανεί απειλητική, απείλησε με τον διαγώνιο σουτ του Σπύρου να περνά άουτ ενώ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ήταν η σειρά της να διαμαρτυρηθεί για πέναλτι για μαρκάρισμα πάνω στον Κουρζή και το 0-1 έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 52ο λεπτό ο Παπανικολάου έκανε την παράλληλη πάσα απ’ τα δεξιά με τον Αρκούδα να μην προλαβαίνει να πλασάρει ενώ στο 53’ ο Κουρζής δοκίμασε τα πόδια του με την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα οι “πράσινοι” απείλησαν ξανά με τον Παπαχαραλάμπους να εκτελεί το κόρνερ, τον Θωνιάτη να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 59’ ήταν η σειρά του Πη να απειλήσει με τον Ντιμιτρίεβιτς να αποκρούει σε κόρνερ ενώ στο 65΄η Α.Ε Κως έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Φυτάς βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Ήλιος ήταν αυτός που απόκρουσε σε κόρνερ.

Η Α.Ε Κως πήρε μέτρα όσο περνούσε η ώρα, και στο 75’ έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Μετά από βαθιά μπαλιά και πάσα του Ζαίμι η μπάλα στρώθηκε στον Γιώργο Κεφαλιανό ο οποίος απ’ το ύψος της μικρής περιοχής και σε κενή ουσιαστικά εστία πλάσαρε άουτ πάνω απ’ τα δοκάρια του Ήλιου.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τους χώρους, έψαξαν στην κόντρα ένα δεύτερο γκολ και στο 81’ το κατάφεραν όταν ο Κουρζής έκανε τρομερή κούρσα απ’ τα αριστερά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με πλασέ την έστειλε στο αριστερό παραθυράκι του Ντιμιτρίεβιτς για το 0-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με την Αναγέννηση να απειλεί προς το τέλος ξανά με Θωνιάτη και Παπαχαραλάμπους.

O κορυφαίος
Χωρίς να κάνει το μεγάλο ματς ο Γιάννης Κουρζής ήταν ουσιαστικός, κράτησε μπάλες, έκλεισε χώρους και στο 81’ με ένα πανέμορφο τέρμα έγραψε το τελικό 0-2

Στο ύψος του
Ο Κοσμάς Ζαίμι πάλεψε μέχρι το τέλος για την Α.Ε Κω, πήγε πρώτος σε πολλές μονομαχίες, κράτησε ψηλά την άμυνα της Αναγέννησης κάνοντας μια θετική εμφάνιση για την ομάδα του.

Παράπονα για την διαιτησία του Φραγκιαδάκη έχει η Α.Ε Κως που διαμαρτύρεται για πέναλτι στον Ζαίμι όπως και η Αναγέννηση για το μαρκάρισμα στον Κουρζή. Χωρίς πρόβλημα οι Δέτση και Σιμίδης.

Α.Ε Κως ( Στάθης Γκουντελίτσας): Ντιμιτρίεβιτς, Ηλιάδης (58’ λ.τ. Αππάς), Τρικοίλης (34’ λ.τ. Κεφαλιανός), Βασιλείου, Παπαγιαννόπουλος, Φυτάς (86’ Σούλι), Φούκης, Ζαίμι, Χασμπάλλα, Παπανικολάου (86’ λ.τ. Χατζηστέργου), Αρκούδας.

Αναγέννηση Ασφενδιού (Θωνιάτης - Σταμάτης): Ήλιος, Θεοδώρου, Κεφαλιανός, Χιούσι, Θωνιάτης, Γεροβασίλης, Κουρζής, Παπαχαραλάμπους (91’ Ζαμάγιας), Πης (73’ Μαυρίδης), Σπύρου (91’ Παρασκευδάκης), Σωτίρι.