ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 73-71 (2-1): Ακόμα πιο κοντά στη Μαδρίτη!

Απρίλιος 22, 2015

Ένα βήμα μακριά από τη Μαδρίτη, βρίσκεται ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» με ηγέτες τους δύο αρχηγούς του νίκησε την Μπαρτσελόνα και στο ΣΕΦ (73-71) και έκανε το 2-1 στη σειρά.

Πλέον χρειάζεται ακόμα μία νίκη ώστε να τσεκάρει το εισιτήριό του για το Final-4 στην ισπανική πρωτεύουσα και το πρώτο... ματς μπολ είναι την ερχόμενη Πέμπτη (23/4, 22:00) και πάλι στο ΣΕΦ.

Παρότι στο φινάλε πήγε να... γκρεμίσει ότι έχτιζε, ο Ολυμπιακός πήρε το ζητούμενο, τη νίκη και πλέον θέλει να τελειώσει τη σειρά στο γήπεδό του και όχι να επιστρέψει για πέμπτο παιχνίδι στην Βαρκελώνη.

Οι «ερυθρόλευκοι» ουσιαστικά έβαλαν τις βάσεις της νίκης τους από την άμυνά τους. Εκείνη τους έδωσε το δικαίωμα να χτίσουν διαφορές και να δείξουν πως μπορούν να πάρουν τη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό πως στην τέταρτη περίοδο οι Καταλανοί σημείωσαν το πρώτο τους εντός παιδιάς καλάθι στο 39’!

Γρήγορος ρυθμός, ψηλά το σκορ

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι δίνοντας... περισσότερη έμφαση στις επιθέσεις τους. Ο Ολυμπιακός έχοντας 7/8 δίποντα στην πρώτη περίοδο κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτιώνοντας και την άμυνά του έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +8 (44-36).

Το... γύρισε η Μπαρτσελόνα

Η καλή αμυντική εικόνα του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο, πήγε... περίπατο στην τρίτη. Οι Ισπανοί ροκάνισαν τη διαφορά (είχε φτάσει και στο +10 του 46-36) και κατάφεραν να προσπεράσουν χάρη σε ένα σερί 10-0 που μετέτρεψε το 57-50 σε 57-60.

Σούπερ άμυνα και... θρίλερ

Η αμυντική εικόνα των γηπεδούχων βελτιώθηκε κατά πολύ στην τελευταία περίοδο. Κράτησαν την Μπαρστελόνα εννέα λεπτά δίχως καλάθι εντός παιδιάς (σκόραραν 4 πόντους με βολές) και ο προσπέρασαν με 70-62 στο 37’.

Ο Ναβάρο με πέντε σερί πόντους και όντας αλάνθανστος από τη γραμμή των βολών ολοκλήρωσε ένα σερί 7-0 της Μπαρτσελόνα που μείωσε σε 70-69 στο 39’!
Οι Ισπανοί παρότι πήραν δύο κατοχές από επιθετικά ριμπάουντ, αστόχησαν σε δύο τρίποντα με τον Όλεσον και ο Σπανούλης με 2/2 βολές στα 12’’ έκανε το σκορ 72-69.

Στα 9’’ ο Ναβάρο απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 72-71 ενώ στα 6’’ ο Πρίντεζης είχε 1/2 με τους Ισπανούς να παίρνουν το ριμπάουντ, αλλά τον Αμπρίνες να αστοχεί στο τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 44-36, 59-60, 73-71
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 6 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 8, Σπανούλης 15 (2), Παπαπέτρου, Σλούκας 2, Πρίντεζης 19 (2), Αγραβάνης 3, Μάντζαρης 5 (1), Λαφαγιέτ 2, Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 5.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 10 (1), Χεζόνια 2, Χουέρτας, Αμπρίνες 4, Ναβάρο 14 (1), Σατοράνσκι 12 (2), Πλάις 4, Τόμας 2, Όλεσον 5 (1), Λάμπε 10, Τόμιτς 8.