«Σίφουνας» στη Μαλώνα η Αναγέννηση Ασφενδιού

Μάρτιος 02, 2022

Χωρίς να συναντήσει την παραμικρή αντίσταση, η Αναγέννηση Ασφενδιού επιβλήθηκε με το εμφατικό 2-7 του Αγίου Γεωργίου Μαλώνας για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής και παρέμεινε κοντά στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Η Αναγέννηση ήταν καταιγιστική και κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη από το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης. Με σημαντικές απουσίες παρατάχθηκαν οι «κιτρινόμαυροι».

Το ματς
Η Αναγέννηση ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, πήρε από πολύ νωρίς την κατοχή της μπάλας και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 11’ όταν μετά από κάθετη πάσα του Κουρζή, ο Μαυρίδης με πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα του Αγίου Γεωργίου. Ένα λεπτό αργότερα ο Σπύρου με σουτ από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, ωστόσο στο 26’ και μετά από λάθος του Διονυσακόπουλου, ο Σπύρου μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον αμυντικό των «κιτρινόμαυρων» και ο κ. Παπαγιαννίδης καταλόγισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πης, ο οποίος δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα, πετυχαίνοντας το 0-2. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 30’ με το πλασέ του Δημητριάδη να καταλήγει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ήλιου, όμως ένα λεπτό αργότερα και μετά από βαθιά μπαλιά, ο Σπύρου με σουτ μέσα από την περιοχή σημείωσε το 0-3 για τους «πράσινους». Η Αναγέννηση συνέχισε να έχει την απόλυτη κυριαρχία του παιχνιδιού και στο 34’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μαυρίδη να αστοχεί από θέση τετ-α-τετ. Στο 38’ μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Πης πρόλαβε την έξοδο του Ψαρά, έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 59’ ο Σπύρου δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Ψαρά, όμως στο 63’ ο Κουρζής με ωραίο σουτ έξω απο την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-4. Στο 67’ μετά από κάθετη πάσα, η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυνόμενου, έφτασε στον αμαρκάριστο Πη και ο έμπειρος επιθετικός δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το 0-5. Ο Άγιος Γεώργιος κατάφερε να μείωσε σε 1-5 με ωραίο διαγώνιο πλασέ του Κακούλλη στο 81’, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα, μετά από γέμισμα του Θωνιάτη, ο Μαυρίδης με πλασέ από κοντινή απόσταση πέτυχε το 1-6. Το 2-6 για τους «κιτρινόμαυρους» σημείωσε ο Διονυσακόπουλος με σουτ μέσα από την περιοχή στο 85’, ενώ το τελικό 2-7 διαμόρφωσε στο 87’ ο Θωνιάτης, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το ωραίο γύρισμα του Μαυρίδη.

MVP
Εξαιρετική απόδοση από τον Ματθαίο Θωνιάτη, ο οποίος είχε ηγετική παρουσία στον χώρο του κέντρου. Ο έμπειρος μέσος κατάφερε να βρει δίχτυα στο φινάλε του παιχνιδιού, ενώ μοίρασε και μία ασίστ στον Μαυρίδη.

Στο ύψος του
Πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποίησαν επίσης οι Γιάννης Κουρζής, Ανέστης Μαυρίδης, Δημήτρης Πης και Μάριος Σπύρου που δημιούργησαν μεγάλα προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων ενώ σημείωσαν τα έξι από τα συνολικά επτά τέρματα της Αναγέννησης.

Παπαγιαννίδης Μανώλης

Βοηθοί

Κωτσόπουλος - Κασιώτης

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΑΛΩΝΑΣ (Σάσα Γιόνοβιτς): Ψαράς, Θοδωρή, Μπαρμπαντώνης (68’ Σκορδάς), Ευαγγελίδης (46’ Κακούλλης), Δημητριάδης (77’ Χατζημανώλης), Καϊλακής, Κοτσίκος, Διονυσακόπουλος, Χατζηνικόλας, Κοστόφ, Σκυλλαράκης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΣΦΕΝΔΙΟΥ (Γιώργος Σταμάτης - Ματθαίος Θωνιάτης): Ήλιος, Θεοδώρου, Κεφαλιανός, Σωτίρι, Θωνιάτης, Σπύρου (73’ Παρασκευαδάκης), Κουρζής, Μαυρίδης, Γεροβασίλης (64’ Ζαμάγιας), Παπαχαραλάμπους, Πης (79’ Τράκας).