«Πάτησε» κορυφή η Αναγέννηση Ασφενδιού

Μάρτιος 18, 2022

Πολύτιμη νίκη στην μάχη που δίνει για την είσοδο της στα πλέι οφ του πρωταθλήματος πήρε η Αναγέννηση Ασφενδιού που επικράτησε με 3-1 του Αστέρα Παστίδας για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής και έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας με 39 βαθμούς τον Διαγόρα Βατίου. Πης (πεν.), Θωνιάτης και Παπαχαραλάμπους οι σκόρερ των “πρασίνων” ενώ για τον Αστέρα Παστίδας είχε δώσει προβάδισμα στο σκορ ο Κουγιός.

Εικόνα
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο πρώτο μέρος, και προσπάθησαν απ’ τα πλάγια να βρουν επιλογές επιθετικά με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 6’ όταν το σουτ του Μιχάλη Αυγενικού πέρασε άουτ. Στο 22ο λεπτό η Παστίδα απείλησε ξανά με τον Αντώνη Αθανασίου και στο 24’ πήρε προβάδισμα στο σκορ όταν ο Αντώνης Αθανασίου με κεφαλιά έστρωσε την μπάλα στον Κουγιό και εκείνος με ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Ήλιου για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην συνέχεια να βγάλουν αντίδραση και να πάρουν μέτρα στο γήπεδο με την Παστίδα στο 35’ να απειλεί ξανά με μακρινό σουτ του Α. Αθανασίου. Ένα λεπτό αργότερα η Αναγέννηση έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν ο Πης βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το πλασέ μέσα απ’ την περιοχή με την μπάλα να περνά άουτ.

Πριν την ανάπαυλα πάντως οι “πράσινοι” κατάφεραν να ισοφαρίσουν όταν ο Μαυρίδης πάτησε περιοχή, δέχτηκε το μαρκάρισμα απ’ τον Χ. Αυγενικού με τον Ωραιόπουλου να δείχνει το σημείου του πέναλτι και τον Δημήτρη Πη να εκτελεί εύστοχα για το 1-1 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι η ομάδα του Αστέρα Παστίδας μπήκε καλύτερα είχε αρκετές στημένες φάσεις για να απειλήσει με το πλασέ του Θάνου στο 62’ να καταλήγει στην αγκαλιά του Ήλιου. Στο 62’ η Αναγέννηση Ασφενδιού κέρδισε φάουλ στα πλάγια, με τους ποδοσφαιριστές να το εκτελούν γρήγορα και να βρίσκουν φάση για γκολ που δεν πέρασε ανεκμεταλλευτη με τον Πη να πασάρει και τον Θωνιάτη από κοντά να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Γιαννούλι και στην συνέχεια στα δίχτυα για το 2-1.

Παρόλο που έμειναν πίσω στο σκορ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και προσπαθούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 67’ απείλησαν με το σουτ του Αυγενικού να κοντράρει στον Σωτίρι ενώ στο 69’ ο Μιχάλης Αυγενικού εκτέλεσε το φάουλ με τον Ήλιο να απομακρύνει σε κόρνερ.

Ο Αστέρας Παστίδας συνέχισε να πιέζει απ’ τις στημένες μπάλες με την Αναγένηση να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα και στο 81’ ο Αποστολάτος ήταν αυτός που πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά άουτ. Στο 92’ ο Θωνιάτης στην κόντρα επίθεση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιαννούλι για να κλειδώσει το ματς και στο 93’ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Σωτίρι στην περιοχή. Ένα λεπτό αργότερα στην κόντρα επίθεση ήρθε το τρίτο γκολ με τον Κουρζή να περνά ωραία τον προσωπικό του αντίπαλο και να δίνει έτοιμο γκολ στον Παπαχαραλάμπους που έγραψε το τελικό 3-1.

Ο κορυφαίος
Στην καρδιά της άμυνας την Αναγέννησης Ασφενδιού ο Ζιώγας καθάρισε αρκετές μπαλιές και βγήκε πρώτος σε πολλές στατικές φάσεις βοηθώντας την ομάδα του αμυντικά.

Στο ύψος του
Ο Μιχάλης Αυγενικού δεν έκανε απ’ τα γνωστά του καλά του παιχνίδια όμως ήταν και πάλι μέσα στις φάσεις για τον Αστέρα Παστίδας και απ’ τα πόδια ξεκίνησε οι προϋποθέσεις για ότι καλό έκανε η ομάδα της Ρόδου.

Διαιτησία
Πολλά παράπονα απ’ την διαιτησία του Ωραιόπουλου και απ’ τον επόπτη Αλέκο έχουν οι φιλοξενούμενοι. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ο Σιμίδης.

Οι συνθέσεις
Αναγέννηση Ασφενδιού (Θωνιάτης - Σταμάτης): Ήλιος, Θεοδώρου Ν., Ζιώγας, Σωτίρι, Θωνιάτης, Σπύρου (88’ Παρασκευαδάκης), Πης (77’ Γεροβασίλης), Κουρζής, Χιούσι, Παπαχαραλάμπους, Μαυρίδης (91’ Ζαμάγιας).

Αστέρας Παστίδας (Βασίλης Αθανασίου): Γιαννούλι, Καλαϊτζίδης (72’ Σαγανάς), Αυγενικού Χ. (72’ Λιαμής), Αποστολάτος, Γιαννακόπουλος, Αθανασίου Π., Βλαχάβας (81’ Λεωνίδου), Θάνος (72’ Καρδούλιας), Αυγενικού Μ., Κουγιός, Αθανασίου Αντ.