Το «κάστρο» είναι... απόρθητο

Ιανουάριος 05, 2014

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Ιπποκράτης Κos Hotel που για την 10η αγωνιστική της Α1 γυναικών επικράτησε με 86-66 του Άρη αφήνοντας έτσι πίσω του την ήττα κόντρα στον ΠΑΟΚ την προηγούμενη αγωνιστική. Εξαιρετικές για την ομάδα του νησιού μας οι Κεχαγιά, Ρασίντ και Κουφογιάννη που οδήγησαν τον Ιπποκράτη Kos Ηotel σε μια μεγάλη νίκη δίνοντας του ουσιαστικά την δυνατότητα να βλέπει πιο άνετα την συνέχεια αφού η ομάδα με αυτό το ροζ φύλλο αγώνος σφραγίζει την παραμονή της στα μεγάλα σαλόνια.

Παρόλο που η ομάδα ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε μέχρι και με 10-2, ο Άρης στο τελευταίο πεντάλεπτο επέστρεψε για τακαλά και με αιχμή του δόρατος την Όλιβερ η οποία έκοβε στην άμυνα και έραβε στην επίθεση πέρασε μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 12-14.

Η ορμή και η αποφασιστικότητα έκαναν την εμφάνιση τους για τα καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο . Ο Ιπποκράτης Kos Hotel με κορυφαίες της Κεχαγιά και Ρασίντ κατάφερε να σκοράρει πιο εύκολα αλλά και να ανεβάσει την απόδοση της στον αμυντικό τομέα περιορίζοντας την Όλιβερ και κατάφερε έτσι να προηγείται στο ημίχρονο με 41-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ιπποκράτης βρίσκει ρυθμό. Και όταν το κάνει σωστά δεν έχει αντίπαλο. Με την Κεχαγιά να κάνει μαγικά πράγματα στην επίθεση, την Κουφογιάννη να «σβήνει» την Όλιβερ και να σκοράρει όποτε χρειάζεται και όλες τις υπόλοιπες να βγάζουν τρομερή ενέργεια στο παρκέ η ομάδα μας ήταν μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου με 69-54 παρόλο που ο Άρης έκανε ένα μικρό σερί 8-0.

Εξαιρετική Ηρώ Κουφογιάννη. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η δική της περίοδος αφού με καλή άμυνα στην Όλιβερ και τρομερά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση βοήθησε την ομάδα να κρατήσει την διαφορά σε μεγάλα επίπεδα. Η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος, ο Ιπποκράτης Kos Hotel διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα του και έφτασε τελικά στη νίκη με 86-66.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 12-14, 41-30(ημ.), 69-54, 86-66

Διαιτητές: Γρίβα- Σπυρόπουλος Σ.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Χελιώτη 6, Πατμίου, Ισκιόγλου 4, Κεχαγιά 27(1), Σβύνου 2, Σαράγια, Δρεττάκη 2, Ρασίντ 23(1), Κουφογιάννη 22.

ΑΡΗΣ (Μασλαρινός): Σύρρα 5, Χατζάκου 14(1), Όλιβερ 16, Κατωπόδη 10, Πολύχρου, Τράντα 7, Μούλη 10(2), Κωτούλα, Σταμπουλίδου 4.