Ήττα στο Ρύσιο για τον Ιπποκράτη Kos Hotel

Ιανουάριος 13, 2014

Την ήττα με 58-52 γνώρισε ο Ιπποκράτης Kos Hotel στην Θεσσαλονίκη κόντρα στην Αναγέννηση Νέου Ρυσίου στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής για την Α1 σε ένα παιχνίδι που η ομάδα δεν έπιασε καλή απόδοση. Οι γηπεδούχες έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τη νεοαποκτηθείσα Γκόμπελιτς που πέτυχε 21 πόντους και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κρατώντας τον Ιπποκράτη χαμηλά έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνος.

Το ματς στην μεγαλύτερη του διάρκεια ήταν ντέρμπι αφού οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι χωρίς να μπορεί καμία απ’ τις δύο να ξεφύγει στο σκορ και το Ρύσιο ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 34-29.

Ο Ιπποκράτης Kos Hotel μπήκε δυναμικά στην αρχή της τρίτης περιόδου και προσπάθησε να ανεβάσει τον ρυμό του αλλά και πάλι η ομάδα της κ. Καφαντάρη αντέδρασε σωστά και κράτησε το μικρό προβάδισμα 45-41.

Έτσι ακριβώς κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο με τον Ιπποκράτη να μην παίρνει τους πόντους που περίμενε απ’ την Κεχαγιά η οποία αποβλήθηκε και με πέντε φάουλ περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος και έτσι η ομάδα δε μπόρεσε να αποφύγει την ήττα.

Στα θετικά του παιχνιδιού πάντως είναι ότι η ομάδα μας κράτησε την διαφορά αφού στο πρώτο παιχνίδι είχε κερδίσει με έντεκα πόντους και σήμερα έχασε με έξι.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-16, 34-29(ημ.), 45-41, 58-52

Διαιτητές: Αργυρού- Φουτζήλας

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ (Καφαντάρη): Μαραγκού, Αυτζή 6, Μούρτου 3, Σταυρίδου 11, Μπάμπικερ 2, Ταυροπούλου 2, Γκόμπελιτς 21, Σκιαδοπούλου 13, Ρούσσου.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Χελιώτη 10, Πατμίου, Ισκιόγλου, Κεχαγιά 8, Σβύνου 2, Σαράγια 2, Δρεττάκη 2, Ρασίντ 19, Κουφογιάννη 9