Τεράστια νίκη κορυφής για την Αναγέννηση Ασφενδιού στην Παστίδα

Νοέμβριος 17, 2021

Μεγάλη νίκη κορυφής για την Αναγέννηση Ασφενδιού που παρόλο που μέχρι το 84' έχανε με 1-0 στην Παστίδα, κατάφερε με γκολ του Ματθαίου στο 84' και στο 94' (πέναλτι) να επικρατήσει με 1-2 και να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αρκετές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες στο ματς με την Αναγέννηση να κάνει εκπληκτικό φινάλε και να παίρνει ένα τεράστιο διπλό...

Το ματς

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, με τον Αστέρα να παίρνει την κατοχή και την Αναγέννηση να απειλεί στην κόντρα επίθεση με πρωταγωνιστή τον Μαυρίδη. Στο 6’ ο ικανότατος μεσοεπιθετικός με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γιαννούλι, ενώ στο 14’ επιχείρησε σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, το οποίο απομάκρυνε σε κόρνερ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων. Η απάντηση του Αστέρα ήρθε στο 16’ όταν μετά από μπαλιά του Κουγιού, ο Αντώνης Αθανασίου με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Ήλιου.

Η ομάδα του Κώστα Πάττα συνέχισε να έχει την κατοχή, ωστόσο δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο 33’ «άγγιξαν» το 0-1. Ο Θωνιάτης με έναν «κεραυνό» σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Γιαννούλι και στην επαναφορά ο Μαυρίδης από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και μετά από ωραία συνεργασία, ο Μιχάλης Αυγενικού βρέθηκε στην περιοχή της Αναγέννησης και με δυνατό σουτ νίκησε τον Ήλιο για το 1-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι με «όπλο» την καλή ψυχολογία από το γκολ του Αυγενικού, ανέβασαν την πίεση τους και απείλησαν στο 52’ με το συρτό σουτ του Κουγιού να περνάει αουτ. Στο 59’ ο Κουγιός πραγματοποίησε ωραία ατομική ενέργεια, επιχείρησε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ανάγκασε τον Ήλιο να απομακρύνει με δυσκολία σε κόρνερ.

Ο Αστέρας έφτασε «μια ανάσα» από το 2-0 στο 83’, ωστόσο το δυνατό σουτ του Μιχάλη Αυγενικού σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ήλιου, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Θωνιάτης με διαγώνιο πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, νίκησε τον Γιαννούλι ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ανέβασαν τις γραμμές τους με στόχο να ανακτήσουν το προβάδισμα, με αποτέλεσμα η Αναγέννηση να βρει αρκετούς χώρους. Στο 90+2’ ο Γιαννούλι απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ του Σπύρου, ενώ ένα λεπτό αργότερα, μετά από παράλληλο γύρισμα του Σπύρου, ο Μαυρίδης με τακουνάκι έστειλε τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι των «κυανόλευκων». Ενώ όλα έδειχναν πως το 1-1 θα παραμείνει μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν μια σύγχυση στην άμυνα του Αστέρα, ο Μαυρίδης ανατράπηκε από τον Μωυσάκο και ο κ. Πατσιόπουλος καταλόγισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Θωνιάτης, ο οποίος δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα, διαμορφώνοντας στο 90+5’ το τελικό 1-2.

MVP

Εξαιρετικό παιχνίδι από τους περισσότερους ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης. Για ακόμα μια αγωνιστική οι «πράσινοι» έδειξαν πως διαθέτουν μια ποιοτική ομάδα, η οποία μπορεί να δημιουργήσει αρκετά προβλήματα μέσα σε κάθε έδρα του ομίλου.

Στο ύψος του

Από την πλευρά του Αστέρα πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Ραφαήλ Γιαννούλι. Ο νεαρός γκολκίπερ πραγματοποίησε αρκετές επεμβάσεις και έδειξε πως βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση. Από κοντά σε απόδοση και οι Σταύρος Κουγιός και Μιχάλης Αυγενικού.