Πρωταθλήτρια «χειμώνα» η Αναγέννηση Ασφενδιού

Δεκέμβριος 20, 2021

Πρωταθλήτρια χειμώνα αναδείχθηκε η Αναγέννηση Ασφενδιού η οποία στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής επικράτησε με 4-1 του Ευκλή Σορωνής και ανέβηκε στους 24 βαθμούς. Θωνιάτης, Σπύρου (2) και Μαυρίδης τα γκολ για τους νικητές ενώ για τον Ευκλή Σορωνής μείωσε ο Καλαγρής.

Σε ένα αρκετά μοιρασμένο ματς στο πρώτο τέταρτο η Αναγέννηση κατάφερε στο 15ο λεπτό να πάρει προβάδισμα στο σκορ όταν ο Κουρζής έκανε την μπαλιά, ο Μαυρίδης πάσαρε και ο Θωνιάτης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν κυρίως με μακρινές εκτελέσεις φάουλ να φέρουν την μπάλα στην περιοχή με τον Ευκλή να απειλεί στο 34’ με το φαλτσαριστό σουτ του Χατζηκυριαζή να περνά άουτ.

Οι γηπεδούχοι στο 42’ απείλησαν με τον δυνατό σουτ του Σπύρου να περνά άουτ και πριν την ανάπαυλα πέτυχαν δεύτερο γκολ, με τον Μαυρίδη να δημιουργεί και πάλι κάνοντας την παράλληλη πάσα απ’ τα αριστερά και τον Σπύρου να διαμορφώνει το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και όπως το συνηθίζει στα παιχνίδια της η Αναγέννηση Ασφενδιού κατάφερε να σκοράρει και τρίτο γκολ. Αυτή την φορά ο Δημήτρης Πης ήταν ο δημιουργός και ο Σπύρου και πάλι βρέθηκε σε θέση βολής και κατάφερε να κάνει το 3-0 για την ομάδα του.

Παρόλο το γρήγορο γκολ ο Ευκλής μπόρεσε να ανεβάσει την απόδοση και να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Αρχικά απείλησαν με τον Μαραγκουδάκη από κοντά να πλασάρει άουτ και στο 59ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν όταν η μπάλα στρώθηκε στον Καλαγρή και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ την έστειλε στην αριστερή γωνία του Ήλιου για το 3-1. Η ομάδα του Παναγιώτη Καρίκη πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο με την Αναγέννηση να κλείνει τους χώρους και να ψάχνει στην κόντρα ένα τέταρτο γκολ.

Στο 67’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ με τον Χατζησταμάτη να πλασάρει και τον Ήλιο να αποκρούει ενώ στην επαναφορά το πλασέ του πέρασε άουτ. Η ομάδα του Γιώργου Σταμάτη και του Ματθαίου Θωνιάτη κατάφερε τελικά να βρει το τέταρτο γκολ και να κλειδώσει τη νίκη όταν σε μια βαθιά μπαλιά ο Λαθούρης πήρε την κεφαλιά, ο Μαυρίδης κυνήγησε την μπάλα, βρέθηκε απέναντι απ΄τον Χατζηελευθερίου και πλάσαρε εύστοχα γράφοντας το 4-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι κορυφαίοι
Ακόμη ένα καλό παιχνίδι απ’ τον Ανέστη Μαυρίδη και έφτιαξε δύο γκολ και πέτυχε άλλο ένα αλλά και απ΄ τον Μάριο Σπύρου που σκόραρε δύο φορές.

Στο ύψος του
Ο Μάριος Καλαγρής κέρδισε πολλές μονομαχίες και στο δεύτερο ημίχρονο σαν αμυντικό χαφ βοήθησε την ομάδα του να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο ενώ σκόραρε και στο 59’.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα οι Δημαράκης και Φραγκιαδάκης με τον Ευκλή να διαμαρτύρεται για οφσάιντ στο πρώτο γκολ στον Αλέκο.

Αναγέννηση Ασφενδιού (Θωνιάτης - Σταμάτης): Ήλιος, Κεφαλιανός Μ., Ζιώγας, Θωνιάτης, Σπύρου (88’ Ζαμάγιας), Πης (72’ Θεοδώρου Ν.), Κουρζής (84’ Μυλωνάς), Μαυρίδης (84’ Παρασκευαδάκης), Παπαχαραλάμπους, Βογιατζής (72’ Μπαρδάκης), Γεροβασίλης.

Ευκλής Σορωνής (Παναγιώτης Καρίκης): Χατζηελευθερίου, Καλαγρής, Μαραγκουδάκης, Κουλούμπρης (84’ Σταυρουλάκης), Χαριτάκης, Λαθούρης, Λάος Γ., Χατζηκυριάκος (75’ Λαπάκης), Σαχόλλι (61’ Χατζησταμάτης), Χατζηκυριαζής (84’ Παπαϊωάννου), Λάος Κ. (61’ Λυριστής)