Πέρασε από το Παραδείσι και παρέμεινε στην κορυφή η Αναγέννηση Ασφενδιού

Νοέμβριος 26, 2021

Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε η Αναγέννηση Ασφενδιού που πέρασε από το Παραδείσι επικρατώντας του Κλεάνθη με 0-3 για την 8η αγωνιστική της Α' κατηγορίας. Σπύρου και Πης (2) τα γκολ για τους πράσινους που συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορεία.

Εικόνα
Στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Παπακωνσταντίνου δοκίμασε τα πόδια του με τον Ήλιο να μπλοκάρει. Στο 13ο λεπτό ήταν η στιγμή της Αναγέννησης Ασφενδιού να απειλήσει με τον Θωνιάτη να δοκιμάζει το φάουλ την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ . Ένα λεπτό αργότερα ο Σπύρου βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ηλία.

Στο 23ο λεπτό η Αναγέννηση Ασφενδιού έφτασε κοντά στο γκολ με τον Μαυρίδη απ' τα όρια της περιοχής να σουτάρει και την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ηλία. Πέντε λεπτά αργότερα μάλιστα οι "πράσινοι" έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ όταν ο Θωνιάτης έκανε ωραία ατομική ενέργεια δοκίμασε τα πόδια του με την μπάλα να κοντράρει στον Πολυμένωφ και να καταλήγει στο δοκάρι του Ηλία.

Στο 32ο λεπτό ο Κλεάνθης Παραδεισίου απείλησε με το φάουλ του Φούσα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Ήλιου. Στο 42ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα όταν ο Θωνιάτης έκανε την σέντρα η μπάλα πήρε ύψος απ' τις κόντρες και ο Σπύρου από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στο 49' ο Κλεάνθης είχε καλή στιγμή με τον Καβουκλή να εκτελεί το φάουλ και τον Ήλιο να αποκρούει στην δεξιά του γωνία σε κόρνερ. Στο 55' οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Χ. Σαΐτη από τον Σωτίρι με τον Ατσικνούδα να δείχνει παίζεται.

Στο 58ο λεπτό η Αναγέννηση Ασφενδιού πέτυχε και δεύτερο γκολ όταν ο Χιούσι έκανε την σέντρα από αριστερά συστημένη για το κεφάλι του Δημήτρη Πη που την έστειλε στην δεξιά γωνία του Ηλία για το 0-2. Οι πράσινοι είχαν την κατοχή έλεγχαν το ματς και στο 75' κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Σπύρου από τον Φούσα με τον Δημήτρη Πη να εκτελεί εύστοχα κάνοντας το 0-3.

Στο 82ο λεπτό οι πράσινοι έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ με τον Θωνιάτη να παίρνει την κεφαλιά , τον Μαυρίδη να βγαίνει απέναντι απ' τον Ηλία να τον ξεπερνά αλλά το πλασέ του κατέληξε στο δοκάρι και πέρασε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με το 0-3 να μένει μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Ο κορυφαίος
Πολύ καλό ματς από τον Χιούσι που ήταν απροσπέλαστος απ' τα αριστερά ενώ δημιούργησε και ένα πανέμορφο γκολ για τον Πη. Δεύτερη σερί εμφάνιση με "ντοπιέτα" από τον Δημήτρη Πη.