ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-0: Η πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας θα κριθεί στο «Καραϊσκάκης»

Απρίλιος 22, 2022

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0 για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στην Τούμπα.

Σε ένα ματς με λίγες ευκαιρίες, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα πρόκρισης.

Πλέον, όλα θα κριθούν στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» στις 27/4 και ώρα 20:00.

Με ευκαιρία του Ολυμπιακού ξεκίνησε το ματς
Ο Ολυμπιακός κατάφερε να απειλήσει μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ροντρίγκες έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μασούρας κατέβασε τη μπάλα αλλά ο Πασχαλάκης έπεσε στα πόδια του πριν γίνει απειλητικός.

Στο 9ο λεπτό, ο Μασούρας βρήκε δίχτυα μετά από νέα εξαιρετική μπαλιά του Ροντρίγκες. Σηκώθηκε όμως σημαία για οφσάιντ, ενώ το VAR επιβεβαίωσε την υπόδειξη του επόπτη.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Μανωλάς δέχθηκε κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα, ενώ στο 27' κίτρινη κάρτα βγήκε και για τον Άκπομ, που μπήκε επικίνδυνα στη φάση και χτύπησε τον… Μανωλά.

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 32', όταν ο Ζίβκοβιτς πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή μετά το κακό διώξιμο του Ρέαμπτσιουκ με το κεφάλι, πλάσαρε αλλά ο Βατσλίκ απέκρουσε ενστικτωδώς.

Νέα φάση για τον ΠΑΟΚ στο 41'. Ο Λύρατζης πάτησε περιοχή μετά την πάσα του Ζίβκοβιτς, γύρισε προς το πέναλτι αλλά ο Εμβιλά έκοψε τελευταία στιγμή πριν έρθει «ασπρόμαυρος» και απειλήσει.

Κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου, ο μικρός Λέανδρος, που αντιμετωπίζει πρόβλημα όρασης, έπαιξε μπάλα στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας και μάλιστα σκόραρε στο τέρμα μπροστά από τη Θύρα 4, πανηγυρίζοντας στη συνέχεια μαζί με τους οπαδούς του δικεφάλου του «Βορρά».

Πεσμένος ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος
Το πρώτο αξιοσημείωτο γεγονός στο β' μέρος, ήταν το φάουλ του Λαλά στο 58ο λεπτό επάνω στον Ζαμπά για το οποίο δέχθηκε κίτρινη κάρτα.

Στο 64', ο Μασούρας έκανε το γέμισμα από στημένη φάση, έδιωξε η άμυνα του ΠΑΟΚ και στη συνέχεια ο Καμαρά έπιασε δυνατό σουτ που κατέληξε άουτ.

Πρώτη αλλαγή στο ματς στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ζαμπά που είχε χτυπήσει νωρίτερα στον ώμο, έδωσε τη θέση του στον Μιτρίτσα.

Στο 68' φάουλ για τον Ολυμπιακό σχεδόν πάνω στη γραμμή της περιοχής σε πλάγια θέση, για το οποίο ο Κρέσπο τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Δύο λεπτά αργότερα, κίτρινη και στον Αουγκούστο για φάουλ στον Καμαρά.

Απείλησε ο ΠΑΟΚ στο 74', ωραίο βολέ-πλασέ από τον Μπίσεσβαρ, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βατσλίκ.

Αλλαγές για τις δύο ομάδες στο 78'. Καρβάλιο αντί Ροντρίγκες και Ελ Αραμπί αντί Τικίνιο για τον Ολυμπιακό, ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Ολιβέιρα πήρε τη θέση του Άκπομ.

Τρία λεπτά πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο, ο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τον Κούντε και απέσυρε τον Καμαρά.

Στο 89' ο Σωκράτης παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα, ενώ στο 93' Ο Βρουσάι πήρε τη θέση του Μασούρα.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-0
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (66' Μιτρίτσα), Αν. Ζίβκοβιτς και Άκπομ (79' Ολιβέϊρα).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά (87' Κουντέ), Μασούρας (93' Βρουσάϊ), Ροντρίγκες (79' Καρβάλιο) και Τικίνιο (79' Ελ Αραμπί).