Παλικαρίσιος βαθμός για την Δόξα Καρδάμαινας

Οκτώβριος 27, 2021

Τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Δωδεκανήσου πήρε η Δόξα Καρδάμαινας που πήρε παλικαρίσια ισοπαλία απέναντι στον Ευκλή Σορωνής παίζοντας με δέκα ποδοσφαιριστές απ’ το 51’ λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Βησσαριών Πη.

Ο Λυριστής έκανε το 1-0 με καταπληκτικό γκολ στο 33’ ο Τάλλαρος απάντησε άμεσα στο 55’ ενώ στο 12ο λεπτό ο Τσαραπατσάνης είπε “όχι” σε πέναλτι που εκτέλεσε ο Μαραγκουδάκης αποκρούοντας το στην αριστερή του γωνία. Με 9 ποδοσφαιριστές τελείωσε το ματς ο Ευκλής αφού αποβλήθηκαν στο 86’ ο Σταυρουλλάκης και στο 94’ ο Ζαχόλι.

Στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα του Ευκλή κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μαΐλη απ’ τον Φονσέκα με τον Παπαγιαννίδη να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μαραγκουδάκης ανέλαβε την εκτέλεση με τον Τσαραπατσάνη να αποκρούει στην αριστερή του γωνία και να κρατά το μηδέν για την ομάδα του .

Η Δόξα προσπάθησε να βρει χώρους για να απειλήσει στην κόντρα επίθεση όμως της έλειπε η τελική πάσα ενώ ο Ευκλής είχε την κατοχή και προσπάθησε κυρίως απ’ τα πλάγια να βρει χώρους για να πατήσει περιοχή. Στο 28ο λεπτό ο Συνεσίου έκανε ωραία ατομική ενέργεια δοκίμασε τα πόδια του με τον Χατζηελευθερίου να μπλοκάρει.

Στο 33’ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με ένα πανέμορφο μακρινό πλασέ του Λυριστή ο οποίος πέρασε την μπάλα πάνω απ’ τον Τσαραπατσάνη για το 1-0 με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για φάουλ πάνω στον Ατσαλάκη στο ξεκίνημα της φάσης. Στο 35’ η Δόξα βρήκε άμεσα την απάντηση, όταν ο Φονσέκα εκτέλεσε ένα φάουλ απ’ τα αριστερά η μπάλα απ’ τις κόντρες στρώθηκε στον Τάλλαρο ο οποίος με κεφαλιά πρόλαβε την έξοδο του Χατζηελευθερίου κάνοντας το 1-1.

Ο Ευκλής ένα λεπτό αργότερα απείλησε ξανά με την σέντρα σουτ του Λυριστή απ’ τα δεξιά με τον Τσαραπατσάνη να απομακρύνει σε κόρνερ με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Δόξα Καρδάμαινας απείλησε στο 50’ με τον Άτσαλάκη και ένα λεπτό μετά έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές αφού ο Παπαγιαννίδης απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Βησσαριών Πη.

Στο 59’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Χατζηκυριαζή να σουτάρει από πλάγια και τον Τσαραπατσάνη να αποκρούει στην δεξιά του γωνία. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν κυρίως απ’ την πλευρά του δραστήριου Χατζηκυριαζή να βρει το γκολ της νίκης με την Δόξα να κλείνει ιδανικά τους χώρους στην άμυνα της. Στο 78, Μαΐλης και Μαραγκουδάκης συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να σουτάρει μέσα απ’ την περιοχή με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 86’ αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία αφού ο Ατσαλάκης έβγαινε μόνος του απέναντι απ’ τον Χατζηελευθερίου, ο Σταυρουλλάκης τον ανέτρεψε με τον Παπαγιαννίδη να τον τιμωρεί με κόκκινη κάρτα. Ο Φονσέκα ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω απ’ το δεξί δοκάρι. Στο 92’ ο Μαραγκουδάκης πήρε την μπάλα με πλάτη μέσα στην περιοχή, γύρισε ωραία αλλά το πλασέ του πέρασε ψηλά πάνω απ’ τα δοκάρια.

Στο τέλος του ματς μάλιστα οι γηπεδούχοι έμειναν με 9 ποδοσφαιριστές με τον Ζαχόλι να προσπαθεί να απειλήσει με ανάποδο ψαλίδι, να βρίσκει όμως στο κεφάλι τον Διαμαντή και να δέχεται την απευθείας κόκκινη κάρτα απ’ τον Παπαγιαννίδη με το ματς να ολοκληρώνεται ισόπαλο με 1-1 αφού στο 100ο η κεφαλιά του Μαραγκουδάκη πέρασε άουτ.

Ο κορυφαίος
Οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές της Δόξας στάθηκαν εξαιρετικά όμως οι Αντώνης Διαμαντής και Αντώνης Τάλλαρος ήταν πραγματικοί “ογκόλιθοι” στην καρδιά της άμυνας των “μελανόλευκων”.

Στο ύψος του
Εξαιρετικό ματς απ’ το νεαρό Λάμπρο Χατζηκυριαζή που δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα της Δόξας και απ’ τα πόδια ξεκίνησαν αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις.

Παράπονα απ’ την διαιτησία του Παπαγιαννίδη έχει η Δόξα Καρδάμαινας. Χωρίς πρόβλημα οι Αυγενικού και Πηδιάκης.

Ευκλής Σορώνης (Καρίκης Παναγιώτης): Χατζηελευθερίου, Λάος Γ., Μαΐλης, Τομάζος (81’ Ζαχόλι), Χατζηκυριαζής, Χατζηκυριάκος, Καλαγρής, Λαθούρης, Μαραγκουδάκης, Λυριστής, Λαπάκης (64’ Σταυρουλλάκης).

Δόξα Καρδάμαινας (Οικονόμου Μανώλης): Τσαραπατσάνης, Βρέττης, Χατζηπαναγιώτης, Διαμαντής, Τάλλαρος, Μποϊλής Ζ. (46’ Κάτση), Πης Β., Φονσέκα, Μποϊλής Μ. (7΄λ.τ. Κωνσταντινίδης), Ατσαλάκης (102’ Καλλούδης), Συνεσίου.https://www.giafkasports.gr/local/soccer/68409-palikarisios-vathmos-gia-tin-doksa-kardamainas