Λύγισε στο 97' η Δόξα Καρδάμαινας

Φεβρουάριος 21, 2020

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, ακατάλληλο για καρδιακούς, ο Κλεάνθης με γκολ του Θάνου στο 90+7, επικράτησε με 3-2 της Δόξας Καρδάμαινας στο ντέρμπι παραμονής της 22ης αγωνιστικής και προσπέρασε τους «μελανόλευκους» στον βαθμολογικό πίνακα της Α’ κατηγορίας. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες.

Το ματς
Oι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και απείλησαν πρώτοι στο 4ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φαουλ του Χατζηαντωνίου, ο Χάρης Χατζησεβαστός πήρε την γυριστή κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του Ηλία. Μετά την συμπλήρωση του δεκαλέπτου, ο Κλεάνθης ισορρόπησε και στο 17' κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Θάνου, ο Χότζα γύρισε στον Στάππα, ο τελευταίος δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως μετά από κακή απομάκρυνση της άμυνας, ο Πελέκης με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Η απάντηση της Δόξας ήταν άμεση, καθώς στο 24' και μετά από σέντρα του Χατζηπαναγιώτη, ο Χατζηαντωνίου κατέβασε τη μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή, γύρισε μέτωπο προς την εστία και από πλεονεκτική θέση, νίκησε τον Ηλία ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους "μελανόλευκους". Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 45+4, με τον Στάππα να πραγματοποιεί ένα αδύναμο σουτ, το οποίο όμως μετά από κόντρα, αιφνιδίασε τον Γιακούμαρο, που απομάκρυνε με το ένα χέρι σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσαν την άμυνα της Δόξας και απείλησαν στο 51', όταν ο Γιακούμαρος απομάκρυνε με δυσκολία το μακρινό σουτ που επιχείρησε ο Χότζα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Παπαδόπουλου ανέκτησαν το προβάδισμα, όταν μετά από βαθιά μπαλιά του Δανά, ο Πελέκης έκανε το πλασέ από πλάγια θέση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιακούμαρου για το 2-1.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ακολούθησαν αρκετά νεύρα και μεγάλη ένταση, η οποία δεν επέτρεψε στους δύο "μονομάχους" να συνεχίσουν στο ίδιο τέμπο. Η Δόξα προσπάθησε να βρει εκ' νέου την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 89', όταν μετά από γέμισμα του Χατζηαντωνίου, η άμυνα του Κλεάνθη υπέπεσε σε παιδικό λάθος, η μπάλα έφτασε στον Στέφανο Χατζησεβαστό και ο τελευταίος την έστειλε στο "παραθυράκι" του Ηλία για το 2-2. Στα δέκα λεπτά του επιπλέον χρόνου, το παιχνίδι "άναψε" για τα καλά, με αποτέλεσμα στο 90+4, ο κ. Κυρίτσης να αποβάλει τους Δανά (δεύτερη κίτρινη) και Τρικοίλη (απευθείας), καθώς οι δύο ποδοσφαιριστές ανέπτυξαν μια έντονη λογομαχία.

Η λύτρωση για τον Κλεάνθη ήρθε στο 97', όταν ο Θάνος με ψύχραιμο πλασέ από πλάγια θέση, νίκησε τον Γιακούμαρο και χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν τους 15 βαθμούς, αφήνοντας στους 14 την ομάδα του Στάθη Γκουτελίτσα.

MVP
Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Κώστας Πελέκης. Ο πολύπειρος μέσος σημείωσε δύο τέρματα και βοήθησε σημαντικά την ομάδα του. Ξεχώρισαν και οι Θάνος, Γρηγοριάδης και Τσίγκριλας.