Νίκη με τη ψυχή στο στόμα!

Νοέμβριος 02, 2019

Ο έμπειρος Γ.Σ. Διαγόρας είδε και έπαθε μέχρι να κερδίσει τις μικρές του Ιπποκράτη με 56-49!
Ο έμπειρος Γ.Σ. Διαγόρας κέρδισε με 56-49 τις μικρές του Ιπποκράτη (8 κορασίδες, 3 νεανίδες και μία 20χρονη), που «έκλεψαν» όμως την παράσταση στην «τέντα» με την παρουσία και τη μαχητικότητα τους. Οι Ροδίτισσες ήταν καλύτερες στο α’ ημίχρονο όταν και ξέφυγαν με +14, αλλά τα κορίτσια του Πέτρου Αργυρίου κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το παιχνίδι και να δημιουργήσουν συνθήκες ντέρμπι στο παιχνίδι της πρεμιέρας.
Απόλυτος κυρίαρχος ήταν από το α’ ημίχρονο ο Γ.Σ. Διαγόρας στην «τέντα». Οι «κυανέρυθρες» ξέφυγαν στο σκορ μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου και κατάφεραν να αποκτήσουν μία σημαντική διαφορά, την οποία συντήρησαν άνετα μέχρι το τέλος. Ο Ιπποκράτης τα περίμενε όλα από την Καλυμιοναρή (πέτυχε 14 πόντους από τους 18 της ομάδας της και άλλους 4 η Γκοτζάι) και προηγήθηκε 4-5 (3’). Οι «κυανέρυθρες» με αιχμή του δόρατος τη Βελούδου ξέφυγαν 19-6 κάνοντας σερί 15-1! Το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με 22-8, ενώ η διαφορά θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη αν η Βελούδου ευστοχούσε στα τρία λέι-απ που έχασε στον αιφνιδιασμό.
Στο β’ δεκάλεπτο ο Ιπποκράτης ξεκίνησε καλύτερα και μείωσε σε 23-14, αλλά ο Διαγόρας είχε περισσότερες λύσεις από τις Κώες και κράτησε τη διψήφια διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +13 (31-18).
Στο β’ ημίχρονο ο Διαγόρας αρχικά κατάφερε να συντηρήσει την ίδια διαφορά χάρη σε έξι συνεχόμενους πόντους της Παπαντωνίου (37-24), με τις Κώες όμως να επιστρέφουν χάρη κυρίως στην πολύ καλή Καλυμιοναρή (37-28 στο 25’) αλλά και πόντους της Φρούντζα (37-31 στο 26’). Με γκολ-φάουλ της Θωμαρεΐς ο Διαγόρας ξεκόλλησε (40-31 στο 27’), αλλά τα κορίτσια του Πέτρου Αργυρίου δεν το έβαλαν κάτω και με τρίποντο της Καλυμιοναρή έκαναν το 40-36 (28’), ενώ με δίποντο της Γιαλλούση ροκάνισαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (41-38). Στο γ’ δεκάλεπτο οι Κώες ήταν σαφέστατα καλύτερες επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και με καλή άμυνα έκαναν επιμέρους σκορ 10-20, κάνοντας και πάλι το παιχνίδι ντέρμπι.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ιπποκράτης κατάφερε να ισοφαρίσει 41-41 με τις Κουντουριώτη και Γιαλλούση (31’), με την Σαράντη να σκοράρει με τρίποντο και να κάνει το 44-41 (32’) και την Θωμαρεΐς να ανοίγει τη ψαλίδα στο +5 (46-41 στο 33’). Τα τρίποντο της Βελούδου έκανε το σκορ 49-42 (35’), όμως με την Αθανασοπούλου να παίρνει μπροστά στο τελευταίο δεκάλεπτο και με δικό της τρίποντο το σκορ έγινε 52-49 (38’). Ακολούθησε άστοχο τρίποντο της Γαλαχουσίδη και άστοχο δίποντο της Γιαλλούση (1.30’ πριν το τέλος). Ίσως στην πιο καθοριστική φάση η Τσίγκου έκανε το 54-49 (στο 1.09’) ενώ η Μιλίκοβιτς αστόχησε σε δίποντο. Στα 29’’ το τρίποντο της Βελούδου βρήκε την οροφή του ταμπλό, ενώ στα 26’’ η Καλυμιοναρή κέρδισε φάουλ αλλά αστόχησε και στις δύο βολές και το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε. Από τον Διαγόρα στο α’ ημίχρονο βοήθησε στο σκοράρισμα η Βελούδου που αστόχησε όμως σε πολλά λέι-απ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ξεχώρισε η Παπαντωνίου. Από τον Ιπποκράτη εξαιρετική ήταν η Καλυμιοναρή και πήρε βοήθειες από την Γκοτζάι και στο τελευταίο δεκάλεπτο από την Αθανασοπούλου.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-12, 31-18 (ημ.), 41-38, 56-49
Διαιτητές: Φάκαρος- Μητσού
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Τσίγκου 6, Καλέργη 2, Βελούδου 19(4), Παπαντωνίου 8, Γαλαχουσίδη 5(1), Γλυνάτση, Θωμαρεΐς 7, Σαράντη 5(1), Μελλίνη 4.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι 9, Καλούδη, Πάχου, Φρούντζα 5(1), Κουτρέτση, Κιαπόκα, Καλυμιοναρή 22(2), Αθανασοπούλου 8(1), Γιαλλούση 3, Ψαρού, Μιλίκοβιτς, Κουντουριώτη 2.