Νίκη με ανατροπή για τον Α.Ο Πυλίου

Νοέμβριος 30, 2019

Σημαντική νίκη που τον ανεβάζει στην κορυφή της βαθμολογίας (με παιχνίδι παραπάνω) πήρε ο Α.Ο Πυλίου που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με τέρμα του Κιοσέογλου στο 45’ κατάφερε με γκολ απ’ τους Μαργαρίτη (54’ πεν.) και Συντιχάκη (74’) να πάρει το «τρίποντο». Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το ματς ο Φοίβος Κρεμαστής αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αθανασίου στο 68’. Παράπονα απ’ την διαιτησία του Δημαράκη για τις υποδείξεις των πέναλτι έχουν στον Φοίβο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και κατάφεραν μόλις στο 7ο λεπτό να απειλήσουν όταν ο Χατζησουλεϊμάν έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω απ’ τα αριστερό δοκάρι του Κεφάλα. Μάλιστα ο Α.Ο Πυλίου δημιούργησε ξανά φάση στο 14’ όταν μετά από πάσα του Γεωργιάδη ο Δρόσος βρέθηκε σε θέση βολής με την μπάλα να περνά άουτ.

Ο Φοίβος είχε κλείσει καλά τους χώρους με τον Α.Ο Πυλίου να ψάχνει τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα της ομάδας του Μιχάλη Πόλια και στο 24’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Μαντικό να ανατρέπει τον Δρόσο και τον Δημαράκη να δείχνει την άσπρη βούλα. Φάση στην οποία η ομάδα του Φοίβου διαμαρτυρήθηκαν έντονα. Ο Συνεσίου ανέλαβε την εκτέλεση με τον Κεφάλα να πέφτει σωστά στην αριστερή του γωνία και να μπλοκάρει.

Μετά το χαμένο πέναλτι οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν ξανά ρυθμό με τον Φοίβο να ψάχνει στις αντεπιθέσεις να πατήσει περιοχή. Στο 41’ το σουτ του Μαργαρίτη πέρασε άουτ όπως και το μακρινό σουτ του Αζεμάι στο 43’.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Φοίβος κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ όταν ο Κιοσέογλου εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του ΑΟΠ και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μιχαλάκη για το 0-1. Πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου η ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου βρήκε και άλλη φάση με την κεφαλιά του Χατζησουλεϊμάν να περνά άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Α.Ο Πυλίου μπήκε αποφασισμένος να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και κατάφερε στο 54’ να κερδίσει και δεύτερο πέναλτι μετά από τράβηγμα του Παϊζάνου στον Νικήτα μέσα στην περιοχή. Ο Μαργαρίτης εκτέλεσε στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κεφάλα κάνοντας το 1-1 για την ομάδα του.

Ο Φοίβος προσπάθησε να ισορροπήσει μετά το γκολ και κατάφερε να απειλήσει με τον Παϊζάνο στο 66’ αλλά δύο λεπτά αργότερα έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας που δέχτηκε ο Αθανασίου για μαρκάρισμα στον Δρόσο. Από εκείνο το σημείο ο Α.Ο Πυλίου ανέβασε την απόδοση του ψάχνοντας την ανατροπή και απείλησε στο 70’ με τον Χατζησουλεϊμάν να πλασάρει και τον Κεφάλα να αποκρούει στην αριστερή του γωνία. Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους ήρθε στο 76’ όταν μετά από κόρνερ στην περιοχή και κεφαλιά πάσα του Μποϊλή ο Συντιχάκης με κοντινή προβολή έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Στο 80’ ο Μαργαρίτης έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει τους αμυντικούς και να περνά κόρνερ. Στην εκτέλεση πήγε ο ίδιος που προσπάθησε με απευθείας εκτέλεση να νικήσει τον Κεφάλα με την μπάλα να περνά από όλους και να καταλήγει άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Γιώργος Κεφαλιανός έκανε ωραία ενέργεια απ’ τα αριστερά με τον Κεφάλα να απομακρύνει ενώ στο 91’ ο Γεωργιάδης είδε εκτός εστίας τον Κεφάλα αλλά η λόμπα του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Φοίβος ανέβασε παίκτες, έψαξε την ισοφάριση και είχε την φάση του στο 93’ όταν ο Πρέτσι έκανε το πλασέ με την μπάλα να καταλήγει άουτ και το 2-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Παράπονα απ’ την διαιτησία του Δημαράκη για τις υποδείξεις των πέναλτι έχουν στον Φοίβο. Χωρίς πρόβλημα οι Γιαμούζης και Φραγκιαδάκης.

Ο κορυφαίος
Ο Αλέξανδρος Μαργαρίτης ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει την ανατροπή. Από κοντά σε απόδοση και ο Γεωργιάδης.

Στο ύψος του
Πολύ καλή παρουσία απ’ τον σταθερό Μιχάλη Κεφάλα που απόκρουσε το πρώτο πέναλτι και σε πολλές περιπτώσεις κράτησε την ομάδα του στο ματς.

Α.Ο Πυλίου: Μιχαλάκης, Συντιχάκης (79’ Κεφαλιανός Γ.), Μαργαρίτης (88’ λ.τ Ιωαννίδης), Χατζηβασίλης, Γεωργιάδης, Νικήτας, Χατζησουλεϊμάν (70’ Χατζηφούντας), Δρόσος, Βλαντίμιροφ, Συνεσίου (58’ Μποϊλής).

Φοίβος Κρεμαστής: Κεφάλας, Ταφάνι, Καμπούρης, Παϊζάνος, Μαντικός (39’ Πρέτσι), Αζεμάι, Ορφανίδης (86’ Μπανουσάι), Χατζησάββας, Δράκος (70’ Κοντόγεωργος), Κιοσέογλου, Αθανασίου.