Έχασε την ευκαιρία ο Α.Ο Πυλίου

Ιανουάριος 13, 2020

Παρότι είχε ευκαιρίες για να προηγηθεί ο Α.Ο Πυλίου δεν τα κατάφερε, γνώρισε την ήττα με γκολ του Ευγενικού στις καθυστερήσεις και έχασε έτσι την δυνατότητα να βρεθεί πρώτος στην βαθμολογία μετά την χτεσινή ήττα του Ηρακλή Μαριτσών στ ' Αφάντου.

Οι Κώοι μπήκαν στο παιχνίδι με σκοπό να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό, θέλοντας να πάρουν την κατοχή της μπάλας και να την κυκλοφορήσουν με υπομονή και επιμονή.Ο Άρης, φάνηκε αρκετά διαβασμένος στο ματς και δεν επέτρεπε το κάθετο παιχνίδι των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα ο Α.Ο. Πυλίου, παίζοντας και με απουσίες, να μη μπορεί να διασπάσει με σχετική ευκολία την αντίπαλη άμυνα.Οι Αρχαγγελίτες προσπαθούσαν κυρίως να απειλήσουν μέσω αντεπιθέσεων, προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα των Αμανατίδη και Ευγενικού. Στο 6' μετά από εκτέλεση φάουλ του Γεωργιάδη, ο Νικήτας έκανε την προβολή αλλά η μπάλα "ξύρισε" το οριζόντιο δοκάρι του Βαρέλη ενώ στο 11' ο πορτιέρο του Άρη είπε "όχι" σε καλό μακρινό σούτ του Κεφαλιανού Γ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ήταν η σειρά του Άρη να απειλήσει, όταν ο Αμανατίδης δοκίμασε το πόδι του από μέση απόσταση αλλά είδε τον Μιχαλάκη να αποκρούει σε κόρνερ στην αριστερή του γωνία.Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, έπειτα από γύρισμα του Χατζησουλεϊμάν και λάθος διώξιμο του Μαγιόγλου, ο Στεφανίδης έκανε το σούτ αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο στήθος του Καλοπήτα ο οποίος βρισκόταν πάνω στη γραμμή του τέρματος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες χωρίς σκόρ στα αποδυτήρια.

Η επανάληψη, είχε το ίδιο τέμπο.Αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, με αμφότερες τις ομάδες να προσπαθούν να διαφυλάξουν πρώτα τα νώτα τους και μετέπειτα να επιτεθούν.Για περίπου μισή ώρα στο δεύτερο μέρος, δε σημειώθηκε κάτι το αξιοσημείωτο, με την πρώτη καλή στιγμή να γίνεται στο 80' όταν έπειτα από σέντρα του Συντιχάκη, ο Δρόσος έκανε το σούτ στην κίνηση αλλά η μπάλα κατέληξε πολλά μέτρα έξω από την εστία του Βαρέλη.Τρία λεπτά αργότερα, ο Χατζησουλεϊμάν δοκίμασε το πόδι του αλλά δεν βρήκε τον επιθυμητό στόχο και στο 91' ο Άρης έχασε τρομερή ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκόρ, όταν έπειτα από σέντρα του Γαϊτάνου, ο Μιχαλάκης είπε "όχι" με τρομερή επέμβαση σε κεφαλιά του Ευγενικού, με τον φορ των γηπεδούχων να μη μπορεί να χριστεί σκόρερ στην επαναφορά από πολύ πλάγια θέση.Ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς οδηγούνταν στο "στύρο" 0 - 0 , στο 96' μετά από λάθος του Αρχοντούλη στον χώρο του κέντρου, ο Κοντόγιαννος πάσαρε κάθετα και ο Μάλλιος σέντραρε παράλληλα, με τον επερχόμενο Ευγενικού να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.Στα εναπομείναντα λεπτά, οι Αρχαγγελίτες παίζοντας έξυπνα, μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα και να πάρουν μια σπουδαία νίκη η οποία τους φέρνει λίγο πιο κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας.

MVP
Ο Μανώλης Ευγενικού κερδίζει δικαιωματικά τον τίτλο του πολυτιμότερου ποδοσφαιριστή της αναμέτρησης.Ο έμπειρος φορ, ήταν αρκετά απειλητικός για τα αντίπαλα καρέ καθόλη τη διάρκεια του ματς και σκόραρε το μοναδικό τέρμα του παιχνιδιού το οποίο έμελλε να κρίνει και το αποτέλεσμα.

Στο ύψος του
Ο Στέφανος Νικήτας ήταν αυτός που ξεχώρισε από πλευράς Α.Ο. Πυλίου.Ο υψηλόσωμος στόπερ των Κώων, κέρδισε κάθε μονομαχία που έδωσε με τους αντίπαλους επιθετικούς, έβγαινε συνέχεια πρώτος στην μπάλα και ήταν κυριολεκτικά απροσπέλαστος.