Μουντιάλ 2018: Έγραψε ιστορία ο Τσιτσαρίτο για Μεξικό! Στο… μηδέν η Ν. Κορέα

Ιούνιος 24, 2018
Με τον Τσιτσαρίτο Ερνάντες να σκοράρει και να γίνεται ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Μεξικού, οι “Αζτέκοι” νίκησαν με 2-1 τη Νότια Κορέα και ουσιαστικά πήραν την πρόκριση στους “16” του Μουντιάλ 2018. Στις καθυστερήσεις μείωσαν οι Ασιάτες, που έμειναν στους μηδέν βαθμούς.

Το Μεξικό συνέχισε την παράδοση που έχει με ομάδες από την Ασία (έκαναν το 4×4), νίκησε τη Νότια Κορέα με 2-1 και ουσιαστικά εξασφάλισε την παρουσία του στους “16” του Μουντιάλ 2018. Το “τρίποντο” είχε την… υπογραφή του Τσιτσαρίτο. Ο επιθετικός των “Αζτέκων” πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του κι έγινε έτσι ο πρώτος σκόρερ της εθνικής του.
Το παιχνίδι…
Το Μεξικό ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή της μπάλας και κλήθηκε αυτή τη φορά -σε σχέση με το ματς κόντρα στη Γερμανία- να… κάνει παιχνίδι. Αυτό όμως δεν ήταν εύκολο, αφού η πίεση που άσκησε η Νότια Κορέα ήταν αποτελεσματική. Οι Ασιάτες έτρεξαν πολύ, αλλά ήταν ανύπαρκτοι επιθετικά.
Έτσι, δεν είδαμε κάποια ευκαιρία από τις δυο ομάδες μέχρι το 20λεπτο. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 22′, από τη Νότια Κορέα. Ο Σον βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, τα πρώτα δύο σουτ που έκανε ο παίκτης της Τότεναμ σταμάτησαν σε σώματα, ενώ με το τρίτο κέρδισε κόρνερ. Στην εκτέλεση του, ο Οτσόα έδιωξε την κεφαλιά που πήραν οι τυπικά γηπεδούχοι.
Τελικά, μετά από το.. φτωχό μέρος του πρώτου ημιχρόνου, ήρθε και το γκολ στο 26′. Ο Χιουν-Σου κόβει προσπάθησε να κόψει την μπαλιά του Γκουαρδάδο και χρησιμοποίησε το χέρι του. Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βέλα για το 1-0. Δυο λεπτά αργότερα, ο Λαγιούν έπιασε το σουτ απ πλεονεκτικό σημείο μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο Γιό έδιωξε σε κόρνερ.
Οι Κορεάτες έβαλαν κάπως στην άκρη την αμυντική τους τακτική αι προσπάθησαν να φτάσουν με αξιώσεις την εστία του Οτσόα. Η ποιότητα των “Αζντέκων” όμως ήταν εμφανέστατη. Όχι μόνο δεν απειλήθηκαν, αλλά στο 43′ ο Λοσάνο… ζάλισε τρεις αντιπάλους και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Γιό.
Οι Ασιάτες βγήκαν… μπροστά στην επανάληψη, προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση, χωρίς όμως το Μεξικό να οπισθοχωρεί. Στο 53′ ο Οτσόα απέκρουσε με διπλή προσπάθεια το ισχυρό σουτ του Κι Σουνγκ-Γέουνγκ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Γκουαρδάδο ανάγκασε τον Γιο να κάνει μια εντυπωσιακή επέμβαση!
Τελικά, στο 66′ ο Τσιοτσαρίτο “κλείδωσε” τη νίκη για το Μεξικό. Σε μια φάση που ξεκίνησε από κλέψιμο -σε προσπάθεια επίθεσης της Κορέας- ο Τσιτσαρίτο έφυγε μπροστά, ξεμαρκαρίστηκε και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Μάλιστα, έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της χώρας του, φτάνοντας τα 50 γκολ με την εθνική ομάδα και τα 4 σε Παγκόσμιο Κύπελλο.
Οι Νοτιοκορεάτες συνέχισαν να προσπαθούν για το γκολ που θα τους έβαζε και πάλι στο… κόλπο των βαθμών, αλλά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τα λάθη της αντίπαλης άμυνας. Το -τελικό- 2-1 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, με το καταπληκτικό σουτ του Σον.