Ήττα στον Βύρωνα για τον Ιπποκράτη

Μάρτιος 14, 2022

Μία ακόμη βαριά ήττα γνώρισαν οι γυναίκες του Ιπποκράτη Κω, αυτή τη φορά στο Βύρωνα με 78-27 από τον Αθηναϊκό, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο της Α2 Κατηγορίας.

Η διαφορά των 51 πόντων φανερώνει την εικόνα του αγώνα και τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Από την αρχή, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με πρωταγωνίστριες τις γηπεδούχες, που ήθελαν πάση θυσία τη νίκη στην προσπάθεια τους να παραμείνουν στην Α2 Κατηγορία. Η ομάδα του Βύρωνα ξεκίνησε δυναμικά και «καθάρισε» το παιχνίδι από το α’ ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο α’ δεκάλεπτο, ο Αθηναϊκός προηγήθηκε με 20-3 και έκλεισε το ημίχρονο με 39-11, βάζοντας πρόωρο τέλος στο παιχνίδι. Χωρίς την πρώτη σκόρερ του Μαρία Χρυσάκη, ο Ιπποκράτης σκόραρε με το ζόρι και η διαφορά συνεχώς ανέβαινε για να φτάσει στο +51. Μελανό σημείο του αγώνα ήταν ο σοβαρός τραυματισμός της Άντζελας Γκοτζάι, ενώ χτύπησε και η Κοκώνα Καλυμιοναρή.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-3, 39-11(ημ.), 60-23, 78-27
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Α.- Σάλτας
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρώσης): Χελιώτη 9, Μπέκιου, Κουτσιρίμπα 14, Γεροντή 1, Τζέμη 4, Κοίλια 9(2), Τραγουστή 17(3), Τσίκα 19(5), Γοργογιάννη , Παπαγεωργίου 5.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι, Πάτμιου 4, Καλυμιονάρη 9(1), Σβύνου 4, Ψαρού 5, Μιλίκοβιτς, Κουντουριώτη 5.