Ήττα στην Καβάλα για τον Ιπποκράτη

Απρίλιος 07, 2019

Παρότι ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο δεκάλεπτο όσο περνούσε ο χρόνος ο Ιπποκράτης δεν είχε λύσεις επιθετικά ενώ και αμυντικά δε μπορούσε να ακολουθήσει τους παίκτες της Καβάλας που πέτυχαν 97 πόντους επικρατώντας της ομάδας μας με 97-69 στην μάχη που δίνουν για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιπποκράτης με τον Χαρίση να ξεκινά εξαιρετικά κατάφερε να προηγηθεί με 19-28 όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους βγάζοντας πάθος και ενέργεια στην άμυνα τους και αφού επέτρεψαν στον Ιπποκράτη να πετύχει μόλις έξι πόντους στην δεύτερη περίοδο πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 44-36.

Η ομάδα του κ. Καραπιπερίδη είχε ανεβασμένη ποσοστά ευστοχίας τόσο εντός παιδιάς όσο και έξω απ’ τα 6.75 και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Προδρόμου (20π.) , τον Παπά (17π.) αλλά παίρνοντας με βοήθειες και απ’ τους Καμάρα και Κουμλέλη κατάφερε να μετατρέψει σε περίπατο τη νίκη με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με 73-49 υπέρ της Καβάλας.

Τα πάντα είχαν κριθεί και το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια ευρεία νίκη στο γήπεδο τους. Πρώτος σκόρερ για τον Ιπποκράτη ο Χαρίσης με 16 πόντους με τον Λάανε να έχει 13.

Δεκάλεπτα: 19-28, 44-36, 73-49, 97-69

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 6, Χουχούμης 8 (2), Καμάρας 11 (1), Ναούμης 2, Προδρόμου 20 (4), Κουμλέλης 12, Πιεβάλιτσα, Φλιάτης, Σκλήβας 2, Παπάς 17 (3), Σταματογιάννης10 (2), Μπουτερλεβίτσιους 9 (3).

Ιπποκράτης (Παπαδόπουλος): Λάανε 13 (1), Σκούφης, Ναούμης 8 (2), Ασημακόπουλος 6, Χατζηνικόλας 8 (2), Χαρίσης 16, Ψαθάς 6, Μαστόρος 6, Δρόσος 6.