Ήττα στα Μαριτσά για την Αναγέννηση Ασφενδιού, «αγκαλιά» με τα πλέι-οφ ο Ηρακλής

Μάρτιος 25, 2022

Την ήττα με 2-0 γνώρισε στα Μαριτσά η Αναγέννηση Ασφενδιού που ταξίδεψε στην Ρόδο με αρκετές απουσίες και μόλις 12 ποδοσφαιριστές στην αποστολή.

Οι γηπεδούχοι κατάφερε να σκοράρουν νωρίς κάνοντας το 2-0 με τον Αντώνη Γεωργαλλή στο 10' και στο 16' και έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Θωνιάτη στο 20ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα έφτασαν άνετα στη νίκη που τους δίνει τεράστιο προβάδισμα για την είσοδο τους στα πλέι οφ. Η Αναγέννηση Ασφενδιού τελειώνει την χρονιά με ματς εκτός με τον Ευκλή την Τρίτη και με το Βάτι εντός ωστόσο στις ήδη πολλές απουσίες της ήρθε να προστεθεί και αυτή του Θωνιάτη.

Το ματς
Με το «μαχαίρι στα δόντια» μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα του Χρυσόστομου Χάσταλη που ήθελε εξ αρχής να δείξει ποιος είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Επιφάνης με κάθετη πάσα βρήκε τον Χατζηκοσμά, που από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε άουτ. Στο 10ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, όταν ο Επιφάνης δοκίμασε σουτ από τα όρια της περιοχής, ο Ήλιος απέκρουσε ασταθώς και ο Αντώνης Γεωργαλλής σε κενή εστία, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, η ομάδα του Χρυσόστομου Χάσταλη έφτασε και σε δεύτερο τέρμα, με τον Ευγενικό να μεταβιβάζει εξαιρετικά για τον Μπαούρη στα αριστερά, αυτός σέντραρε για τον Χατζηκοσμά που απέφυγε στην κίνηση τον αντίπαλο του και «σέρβιρε» για τον Αντώνη Γεωργαλλή που εκτέλεσε για δεύτερη φορά τον Ήλιο πετυχαίνοντας το 2-0.

Το έργο της ελλιπέστατης Αναγέννησης που παρατάχθηκε στα Μαριτσά με αρκετές απουσίες και μόλις μια εντεκάδα, έγινε ακόμα πιο δύσκολο στο 20ο λεπτό όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ματθαίος Θωνιάτης (πιθανότατα για εξύβριση). Στο 30΄ οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον Επιφάνη να σουτάρει από μακρινή απόσταση και τον Ήλιο να διώχνει δύσκολα με γροθιές. Στο 33΄ ο Χατζηκοσμάς βρήκε κάθετα τον Ευγενικό, ωστόσο ο Ήλιος απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του τελευταίου. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος άνηκε και πάλι στους γηπεδούχους με τον Ευγενικό στο 45΄ να σημαδεύει την συμβολή των δοκών του Ήλιου με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ηρακλής μπήκε με σκοπό να καθαρίσει το ματς, πιέζοντας για ένα τρίτο τέρμα. Στο 46΄ ο Ευγενικός βρέθηκε σε θέση βολής στην μεγάλη περιοχή, ωστόσο ο Σωτίρι με προβολή αποσόβησε τελευταία στιγμή τον κίνδυνο. Τρία λεπτά αργότερα ο Βασιλώττος πάτησε περιοχή από δεξιά, δοκιμάζοντας το σουτ, ωστόσο ο Ήλιος του είπε «όχι», διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Στο 56΄ο πορτιέρο της Αναγέννησης πραγματοποίησε μια ακόμα σπουδαία επέμβαση, διώχνοντας εντυπωσιακά την εξ επαφής κεφαλιά του Ευγενικού έπειτα από σέντρα του Σάββα Μπαούρη.

Η Αναγέννηση παρά το αριθμητικό μειονέκτημα και τις απουσίες, στάθηκε πολύ καλά στο ματς, ωστόσο ο Ηρακλής διατήρησε την υπεροχή του, πατώντας «φρένο» στο τελευταίο 20λεπτο του ματς. Στο 69΄ πάντως άγγιξε για ακόμα μια φορά το 3-0, όταν ο Διακουράκης έστρωσε την μπάλα για τον Αντώνη Γεωργαλλή, που από το ύψος της μικρής περιοχής, πλάσαρε άστοχα. Δύο λεπτά αργότερα η ατομική ενέργεια και το σουτ του Βασιλώττου από τα όρια της περιοχής, βρήκαν και πάλι σε ετοιμότητα τον Ήλιο που έδιωξε σε κόρνερ. Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς άνηκε και πάλι στον Ηρακλή με τους Διακουράκη και Ποζατζίδη να συνδυάζονται στο 83΄ και τον πρώτο να πλασάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

MVP
Επέστρεψε στον Ηρακλή και έχει βρει τον παλιό καλό του εαυτό. Με τα γκολ που πετυχαίνει οδηγεί την ομάδα του στην κορυφή και στην είσοδο στα Play-Off. O λόγος για τον Αντώνη Γεωργαλλή που χρειάστηκε μόλις δύο επαφές με την μπάλα για να πετύχει ισάριθμα τέρματα και να χαρίσει στους «πράσινους» την νίκη. Εξαιρετική εμφάνιση και από τους Βασιλώττο και Μπαούρη.