Επιστροφή στις νίκες για την Αναγέννηση Ασφενδιού

Φεβρουάριος 20, 2022

Την πρώτη της νίκη μέσα στο 2022 πανηγύρισε η Αναγέννηση Ασφενδιού που επικράτησε με 3-1 του Άρη Αρχαγγέλου για την 15η αγωνιστική της Α'κατηγορίας και έφτασε τους 27 βαθμούς. Θωνιάτης, Σπύρου και Πης (Πεν.) τα γκολ για τους νικητές ενώ για τον Άρη Αρχαγγέλου είχε ισοφαρίσει ο Πρίφτι.

Μόλις στο 12ο λεπτό η Αναγέννηση Ασφενδιού που ξεκίνησε καλύτερα στο ματς πήρε προβάδισμα όταν ο Πης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Θωνιάτης από κοντά έκανε το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα ο Άρης απείλησε με τον Ήλιο να αποκρούει το σουτ του Νικολού έξω στο 22' το πλασέ του Πη πέρασε λίγο έξω απ' το αριστερό δοκάρι του Βαρέλη.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και απείλησαν με Πρίφτι και Νικολού με τον Ήλιο να λέει όχι και στο 37' έκαναν το 1-1 με το κοντινό πλασέ του Πρίφτι ενώ στο 43' ο Ήλιος έβγαλε στην δεξιά του γωνία το φάουλ του Λαμπριανού με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Αναγέννηση Ασφενδιού έδειξε διάθεση να απειλήσει. Στο 54' το δυνατό σου του Σπύρου πέρασε άουτ και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος με σουτ μέσα απ' την περιοχή έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Δύο λεπτά αργότερα οι "πράσινοι" κέρδισαν πέναλτι από ανατροπή του Καλαμπούκη στον Μαυρίδη για να κάνει ο Πης απ' την άσπρη βούλα το 3-1.

Στο 60' ο Μαρκόπουλος βρέθηκε απέναντι απ' τον Ήλιο με το νεαρό τερματοφύλακα να μπλοκάρει το πλασέ του ενώ στο 74' το διαγώνιο σουτ του Σπύρου πέρασε άουτ με το 3-1 να μένει μέχρι την λήξη του ματς.

Ο κορυφαίος
Ο Μάριος Σπύρου ήταν κινητικός για την Αναγέννηση Ασφενδιού, απείλησε την αντίπαλη εστία ενώ ήταν αυτός που έκανε το 2-1.

Στο ύψος του
Ο Νοβέμπρε δημιούργησε αρκετά προβλήματα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο με τις ατομικές του ενέργειες ωστόσο στο δεύτερο δεν πήρε αρκετές προσπάθειες.

Χωρίς προβλήματα οι Φραγκιαδάκης, Δέτση και Στρατίκης.

Αναγέννηση Ασφενδιού (Σταμάτης - Θωνιάτης): Ήλιος, Θεοδώρου Ν., Κεφαλιανός, Σωτίρι, Θωνιάτης, Σπύρου (80’ Παρασκευδάκης), Πης (83΄ Ζαμάγιας), Κουρζής, Μαυρίδης (84’ Τράκας), Γεροβασίλης, Παπαχαραλάμπους (83’ Φλέγκας).

Άρης Αρχαγγέλου (Θοδωρής Σαχινίδης): Βαρέλης, Ρούφας, Σακελλάρης, Καλαμπούκης (64΄ λ.τ. Τσακουρίδης), Δανάς, Λαμπριανός, Ταμπουρίνι, Πρίφτι (67’ Μαχμουτάι), Μαρκόπουλος (67’ Τζούνιορ), Νικολού (80’ Σφυριαλλάς), Νοβέμπρε.