Εφηβικό: Επεισοδιακή νίκη για τον Ιπποκράτη

Δεκέμβριος 24, 2018

Πολύτιμη και… επεισοδιακή νίκη πέτυχαν οι έφηβοι του Ιπποκράτη Κω στην Κάλυμνο!

Η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου επικράτησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 82-60 της Ε.Α. Καλύμνου, η οποία ήταν άκρως μαχητική για τρία δεκάλεπτα. Για μία ακόμη φορά σε παιχνίδι στο νησί των «σφουγγαράδων» δεν έλειψαν τα ευτράπελα, αφού ο αγώνας διεκόπη για 30 περίπου λεπτά, με τον δεύτερο διαιτητή της αναμέτρησης Γιάννη Μάγκο να ζητάει την παρουσία αστυνομικής δύναμης, η οποία και πήγε στο γήπεδο, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να συνεχιστεί και να ολοκληρωθεί κανονικά υπέρ του Ιπποκράτη. Συγκεκριμένα, πατέρας ενός αθλητή της Ε.Α. Καλύμνου απείλησε τον Γιάννη Μάγκο για τη σωματική του ακεραιότητα και ο ρέφερι του αγώνα διέκοψε αμέσως το παιχνίδι, το οποίο συνέχισε με την παρουσία αστυνομικής διαιτητής, ενώ ο ίδιος θα κάνει τη δική του αναφορά. Στο φύλλο αγώνα πάντως γράφτηκαν τα εξής: «7 λεπτά και 53 δεύτερα πριν το τέλος του δ’ δεκαλέπτου, κι ενώ το σκορ ήταν 50-65 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας, ο αγώνας διεκόπη για να ζητηθεί η προστασία αστυνομικής δύναμης. Ακολουθεί αναφορά».

Στ καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι Λεούσης και Λάμπος έβαλαν δύσκολα στους Κώους, ωστόσο οι Καραθωμάς και Βουδούρης πήραν από το χεράκι τον Ιπποκράτη Κω και τον οδήγησαν σε μία ακόμη νίκη, στο τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων για το 2018.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-22, 37-44(ημ.), 50-59, 60-82

Διαιτητές: Ευσταθίου- Μάγκος

Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Κωνσταντινίδης): Μπουλαφέντης, Μούγκρος 7, Λάμπος 14(1), Στρατιδάκης, Λεούσης 32, Σδρέγας 3(1), Ζαγοριανός 2, Καραφύλλης, Τσουνιάς, Λυράς 2.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Καπλανίδης 1, Καραθωμάς 34(2), Βάββας, Γκέζο, Κανενόπουλος 5(1), Ζαμάγιας 6, Καλάβριας 9(1), Βουδούρης 15(3), Επιφάνης 3(1), Μιλίκοβιτς 9, Μπούσι.