Με τη δέουσα μεγαλοπρέπεια και επισημότητα πραγματοποιήθηκε σήμερα ο εορτααμό; της προστάτιδος του Πυροβολικού Αγίας Βαρβάρας στο στρατόπεδο Ανγου Θ. Τσακαλώτου στη Μεσαριά, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Κώου και Νισύρου κ. Ναθαναήλ.
Ιδιαίτερα συγκινητική στιγμή η αποκάλυψη του μνημείου των πεσσόντων Κώων πυροβολητών Αξιωματικών και οπλιτών από τον Διοικητή της ΑΣΔΕΝ Αντιστράτηγο Νικόλαο Μανωλάκο και τον Σεβασμιώτατο.
Ακολούθησε η κατάθεση στεφάνου από τον Διοικητή της ΑΣΔΕΝ.
Παρόντες ήταν μεταξύ άλλων: O Διοικητής της ΑΣΔΕΝ, Αντιστράτηγος Νικόλαος Μανωλάκος, ο Διοικητής της 80 ΑΔΤΕ, Ταξίαρχος Δ. Χούπης, ο Δήμαρχος Κω Γ. Κυρίτσης (άρτι αφιχθείς από το συνέδριο της ΚΕΔΕ), ο Έπαρχος Κω Γ. Χαλκιδιός, ο Σοφολογιότατος Ιμάμης Κω κ. Δαμάδογλου, ο Αντιπρόεδρος της Δημ. Κοινότητας Κω Α. Βαβλάς, ο τοπ. σύμβουλος Μ. Γιωργαλλής, οι εκπρόσωποι της παράταξης ΟΡΑΜΑ Σ. Κανταρζή και Α. Κυριάκου, οι Διοικητές της Αστυνομίας και της Πυροσβεστικής Κω Κ. Κοκορόσκος και Δ. Γιάνναρης, ο Διοικητής του ΓΝ-ΚΥ Κω Ν. Γιωργαντής, Διοικητές μονάδων, Αξιωματικοί, εκπρόσωποι των εφέδρων και αποστράτων και πολλοί εκπρόσωποι συλλόγων και φορέων.
Αμέσως μετά την επίσημη Δοξολογία αναγνώσθηκε η ημερήσια διαταγή από τον Συνταγματάρχη Διοικητή του Πυροβολικού και έγινε η παρουσίαση εντυπωσιακών οπλικών συστημάτων.
Τέλος, ακολούθησε η καθιερωμένη δεξίωση στην αίθουσα της μονάδος και προσφέρθηκαν στους παρευρισκόμενους λουκουμάδες και κονιάκ, σύμφωνα με το έθιμο.