Μια μεγάλη ημέρα για το μέλλον των νησιών μας η συνεργασία και η υπογραφή της συμφωνίας με τον Ομιλο TUI για τον Τουρισμό του Αύριο.
Η επιλογή της Ρόδου, οφείλεται, πέρα απο το αδιαμφισβήτητα τουριστικά χαρακτηριστικά και το οικονομικό μέγεθος του νησιού, στον εξαιρετικά υψηλό βαθμό συνεργασίας που οι τοπικοί φορείς και η κοινωνία έχουν πετύχει.
Οταν στο ίδιο τραπέζι των θεσμικών συζητήσεων στη Ρόδο, βρίσκονται όλοι οι παραγωγικοί, επιστημονικοί, πολιτικοί και κοινωνικοί φορείς, όλοι οι στόχοι φαίνονται μικρότεροι.
Γιατί, οι συνεργασίες φέρνουν τα αποτελέσματα πιο κοντά.
Με τον Δήμαρχο Ρόδου Αντώνη Καμπουράκη, στις Βρυξέλλες, εκπροσωπήσαμε αυτό τον τόπο που σε κλίμα ειρήνης σχεδιάζει, συνεννοείται και υλοποιεί. Τον τόπο στον οποίο οι κραυγές δεν είναι τίποτα άλλο από παραφωνίες μίας δημιουργικής και ώριμης κοινότητας.
Είναι υποχρέωση μας να παραδώσουμε στις επόμενες γενιές το περιβάλλον άθικτο, λέμε όλοι και συμφωνούμε. Προσθέτω οτι πρέπει να τους εξασφαλίσουμε και την δυνατότητα να αποκτήσουν εισόδημα και να προοδεύσουν στον τόπο τους. Γιατί, σκέτο το φυσικό περιβάλλον ήταν απολύτως άθικτο όταν οι πρόγονοι μας μετανάστευαν μαζικά για να μπορέσουν να ζήσουν.
Περιβάλλον, Οικονομία, Κοινωνία είναι το δικό μας τρίπτυχο. Η χρυση ισορροπία και ταυτόχρονα η μεγάλη πρόκληση για την οποία αξίζει να αγωνίζεσαι
Γιώργος Χατζημάρκος