Προχθές έφυγαν και οι τελευταίοι τουρίστες από τη Ρόδο, κλείνοντας τη φετινή τουριστική σεζόν.
Συνολικά το Σαββατοκύριακο αναχώρησαν από το αεροδρόμιο της Ρόδου «Διαγόρας» με 40 αεροσκάφη για το εξωτερικό, με πτήσεις επαναπατρισμού, επιβάτες με προορισμό τη Βρετανία, τη Γερμανία και το Ισραήλ, όπως δήλωσε στον “sky Ρόδου” ο Αερολιμενάρχης Σπύρος Δεληγιάννης.
Εν τω μεταξύ, νέες αεροπορικές οδηγίες, για πτήσεις εσωτερικού και εξωτερικού, που θα ισχύουν έως τη Δευτέρα 30 Νοεμβρίου και έχουν ως στόχο την προστασία επιβατών και πολιτών από τον κορωνοϊό, ανακοίνωσε η Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας.
Από χθες, όσον αφορά τις πτήσεις εσωτερικού, θα επιτρέπονται σε όλα τα αεροδρόμια της χώρας μόνο οι ουσιώδεις μετακινήσεις εσωτερικού που περιλαμβάνουν ταξίδι για θέματα υγείας, για επαγγελματικούς/επιχειρηματικούς σκοπούς, για οικογενειακούς λόγους και για επιστροφή στη μόνιμη κατοικία.https://www.rodiaki.gr/article/447265/40-pthseis-apo-rodo-to-sabbatokyriako-pros-agglia-germania-kai-israhl