“Λύγισε” ο Προμηθέας στην Μπρέσια! “Black-out” με ένα εύστοχο σουτ

Ιανουάριος 08, 2020

Με το... αριστερό ξεκίνησε ο Προμηθέας τις υποχρεώσεις του στη 2η φάση των ομίλων του Eurocup. Η ομάδα της Πάτρας ηττήθηκε στην Ιταλία από την Μπρέσια (63-57) έχοντας μια τραγική περίοδο με μόλις ένα εύστοχο τρίποντο!

Τα «νεκρά» διαστήματα του Προμηθέα Πατρών σε άμυνα και επίθεση, με αποκορύφωμα τη δεύτερη περίοδο, αποσυντόνισαν την ομάδα του Μάκη Γιατρά και την υποχρέωσαν στην πρώτη ήττα της στον 6ο όμιλό της φάση των «16» στο EuroCup.

Οι Αχαιοί ηττήθηκαν 63-57 από την Μπρέσια, επί ιταλικού εδάφους, με τους γηπεδούχους να κάνουν ποδαρικό με το δεξί στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του νέου έτους.

Ο Προμηθέας “έσπασε” τα καλάθια στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα με την Μπρέσια, καταφέρνοντας να ευστοχήσει σε μόλις ένα σουτ τριών πόντων, που ήταν και οι μοναδικοί του σε αυτό το δεκάλεπτο (1/12 τρίποντα και τα 0/5 δίποντα)!

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενη στο σκορ, αλλά οι Ιταλοί αντέδρασαν περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος, πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και πανηγύρισαν την νίκη.
Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αγουντού Αμπάς με 19 πόντους, ενώ από τον Προμηθέα διασώθηκαν οι Φίελερ και Μάντζαρης με 12.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-18, 40-41, 63-57

Μπρέσια: Ζερίνι 4, Βάρνερ, Αμπάς 19 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κέιν 12 (7 ριμπάουντ), Βιτάλι 14 (4), Λακουιντάνα 4 (1), Λανσντόουνι 5 (1), Ναόνι, Γκουαρίγκλια, Μος 2, Σακέτι 3 (1).

Προμηθέας: Μπαμπ 6 (2), Λίποβι 11 (2), Αγραβάνης 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Κασελάκης, Μάντζαρης 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ). Φίλερ 12 (1), Ρόμπινσον, Έλις 9 (11 ριμπάουντ).

Στατιστικά ομάδων
Μπρέσια: 15/39 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 6/9 βολές, 36 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 μπλοκ.

Προμηθέας: 11/26 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 11/20 βολές, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 14 λάθη, 5 μπλοκ.