Ψυχωμένος και «ζωντανός» ο Παναθηναϊκός! (βίντεο)

Απρίλιος 21, 2015

Ενας εντελώς διαφορετικός Παναθηναϊκός σε σχέση με αυτόν στην Μόσχα, επικράτησε με 86-85 της ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ, μείωσε την σειρά των προημιτελικών σε 2-1 και παρέμεινε ζωντανός στην υπόθση πρόκριση!

Οι πράσινοι έβγαλαν τρομερή ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ, με την εξαιρετική άμυνά τους (τουλάχιστον για 35 λεπτά) «κοίμισαν» τους φιλοξενούμενους, ενώ τους υποχρέωσαν σε αστοχία από τα 6,75μ. (9/26 τρίποντα).

Αντιθέτως οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχαν το απίστευτο 16/31 τρίποντα τα οποία έβαζαν με κάθε πιθανό ή και... απίθανο τρόπο, μοίρασαν 26 ασίστ και ήταν εξαιρετικοί στις βολές με 24/26 (84%)!

Φοβερή εμφάνιση από τον Νίκο Παππά, που σε 30 λεπτά συμμετοχής είχε 25π. (με 6/8β., 2/5β., 5/7τρίπ.), 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 ριμπ.
Να σημειωθεί ότι το ΟΑΚΑ δεν γέμισε (περίπου 12 χιλιάδες κόσμος) όμως η ατμόσφαιρα που δημιουργήθηκε ήταν πολύ ζεστή. Θερμα χειροκροτήθηκε ο Δημήτρη Ιτούδης κατά την είσοδό του στο παρκέ, ανταποδίδοντας.

Επαναφορά με τρίποντα και άμυνα
Μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα, η ΤΣΣΚΑ, με ηγέτες τους Κιριλένκο, Τεόντοσις και Ντε Κολό, έδειξε τάσεις... φυγής με το σκορ στο 11-20 του 8’, αλλά και στο 21-31 του 16’.

Ο Παναθηναϊκός παρά τα διαστήματα στα οποία πάθαινε μπλακ-άουτ, κατάφερνε είτε με τρίποντα, είτε με ατομικές ενέργειες να μην «ροκανίζει» την διαφορά, ενώ με την άμυνα του υποχρέωσε τους Ρώσους να είναι αρκετά άστοχοι (μόλις 11/31 σουτ εντός παιδιάς στο α’ μέρος).

Έτσι το κάρφωμα του Νίκου Παππά στο φινάλε του ημιχρόνου, έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να πάει στην ανάπαυλα με το ισόπαλο 34-34.
Πάντα μπροστά με ηγέτη τον Παππά

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε και στο τρίτο δεκάλεπτο να μην επιτρέπει στους Ρώσους το τρίποντο, την ώρα που εκείνος πλήγωνε σε μεγάλο βαθμό τους φιλοξενούμενους. Ο Νίκος Παππάς ήταν πολύ ζεστός στο διάστημα αυτό και είτε από τα 6,75μ. είτε με τα γνωστά λέι απ του, δημιουργούσε μεγάλα προβλήματα στην ρώσικη άμυνα.
Οι πράσινοι απέκτησαν ως εκείνο το χρονικό σημείο το μεγαλύτερο προβάδισμά τους στο 22’ (45-37), ενώ στη συνέχεια, είτε με τον έναν, είτε με τον άλλον τρόπο έβρισκαν τρόπο να διατηρούν ένα τέτοιο πάνω-κάτω προβάδισμα.

«Καυτός» ο Γουίμς, πιο... καυτός ο Παναθηναϊκός!
Η ΤΣΣΚΑ είχε βγει εντελώς εκτός κλίματος αγώνα και κατάφερνε να... ελπίζει μόνο και μόνο λόγω της ποιότητας που διαθέτει ως ομάδα. Ενας τέτοιος ήταν ο Σόνι Γουίμς, ο οποίος στα τελευταία λεπτά βάλθηκε να κερδίσει... μόνος του το παιχνίδι για τους Ρώσους!

Παρά τα πολύ μεγάλα τρίποντα των Φώτση (77-70 στο 1:39) και Παππά (80-77 στα 43’’) η ΤΣΣΚΑ με τρίποντο του Τεόντοσιτς και καλάθι του Χάινς, ισοφάρισε σε 85-85, ωστόσο ο Γουίμς επέλεξε να κάνει φάουλ στον Παππά στα 3,5 δευτερόλεπτοα.

Ο Ελληνας γκαρντ ευστόχησε στην πρώτη βολή, επέλεξε να αστοχήσει στην δεύτερη, όμως το έκανε... άκομψα και έτσι οι διαιτητές έδωσαν την μπάλα στους Ρώσους. Ωστόσο ο Τεόντοσιτς έκανε κακή πάσα στον Γουίμς και ο Παναθηναϊκός «αγκάλιασε» τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 34-34, 56-53, 86-85

ΠAΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 9(3/9τρ, 4ρ), Φώτσης 12(4/5τρ), Νέλσον 4, Παππάς 25 (5/7τρ, 4κλ, 4ασ), Μαυροκεφαλίδης 8(1), Διαμαντίδης 15(2τρ, 7ασ, 4λ), Γκιστ 11(1τρ, 5ρ), Μπατίστα 2, Μπλουμς.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 19(3/5τρ, 5ασ), Τεόντοσιτς 12(2/7τρ, 5ρ, 9ασ), Νίκολς, Τζάκσον, Μαρκοϊσβίλι, Ουίμς 24(5/6δ, 4/5τρ), Βοροντσέβιτς 5(5ρ), Κάουν 3(5ρ), Χριάπα 1, Χάινς 10, Κιριλένκο 11(7ρ)