Τελικοί NBA: Ο "Βασιλιάς" ήταν... καυτός και 2-1 οι Καβαλίερς (βίντεο)

Ιούνιος 10, 2015

Ο Λεμπρόν Τζέιμς ήταν για άλλη μια φορά ο ηγέτης των Κλίβελαντ Καβαλίερς και οδήγησε την ομάδα του στη δεύτερη νίκη της (98-91) στους τελικούς του NBA, επί των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς. Ξανά κατώτερος των περιστάσεων ο Στέφεν Κάρι.

Αυτή τη φορά, ο "Βασιλιάς" έκανε double double με 40 πόντους, (2/28 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/12 βολές), 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και με συμπαραστάτη τον Μάθιου Ντελαβεντόβα (20 πόντοι, εκπληκτική άμυνα) δεν δυσκολεύτηκε επί της ουσίας να οδηγήσει τους Καβς στη δεύτερη νίκη τους στους τελικούς και στο 2-1 επί των Γουόριορς.

Στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των τελικών στο Κλίβελεντ, οι γηπεδούχοι Καβαλίερς είχαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, με τον Κάρι να μένει στους 3 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, αν και ο ηγέτης των Γουόριορς ανέβηκε (πέτυχε 24 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο) οι Καβς κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 18 πόντους (66-48). Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά αλλά ένα τρίποντο του Τζέιμς και ένα λάθος του Κάρι ουσιαστικά έκριναν το ματς.

Πέρα από τη νίκη των Κλίβελαντ Καβαλίερς και το 2-1 στη σειρά των τελικών, που φέρνει τον Τζέιμς και την παρέα του δυο νίκες μακριά από το πολυπόθητο δαχτυλίδι του πρωταθλητή, ο "Βασιλιάς" θα έχει να θυμάται το ματς της Τρίτης και για άλλον έναν λόγο: με τους 40 πόντους που πέτυχε έφτασε τους 103 στα τρία πρώτα ματς των τελικών, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του NBA.

Το τέταρτο παιχνίδι ανάμεσα σε Καβαλίερς και Γουόριορς θα γίνει τα ξημερώματα της Παρασκευής και πάλι στο Κλίβελαντ.

Καβαλίερς (Μπλατ): Τζέιμς 40, Μοζγκόφ 6, Τόμπσον 10, Σάμπερτ 3, Ντελαβεντόβα 20, Τζόουνς 7, Μίλερ, Σμιθ 10
Γουόριορς (Κερ): Μπαρνς, Γκριν 7, Μπόγκουτ 4, Κάρι 27, Τόμπσον 14, Λι 11, Έζελι 5, Λίβινγκστον 4, Μπαρμπόσα 4, Ιγκουοντάλα 15