Προβληματικός... Παναθηναϊκός - “Χ”ρειάζεται σοβαρότητα στη Λεωφόρο με Γκαμπάλα

Αύγουστος 21, 2015

“Το “τριφύλλι" ήταν κακό στο Μπακού και παρά την υπεροχή του δεν μπόρεσε να νικήσει την Γκαμπάλα. 0-0 το πρώτο παιχνίδι των δυο ομάδων για τα πλέι οφ του Europa League, με τους Αζέρους να διατηρούν το αήττητο στα φετινά εντός έδρας παιχνίδια της και να δείχνουν ικανοί να βάλουν... δύσκολα στους "πράσινους"σε μια εβδομάδα στη Λεωφόρο, αν αυτοί δεν σοβαρευτούν

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να δίνει χαμηλό τέμπο στην αναμέτρηση και να έχει την κατοχή της μπάλας (Καλτσάς και Καρέλης βοήθησαν επιθετικά και αμυντικά, πιέζοντας πολύ). Απ΄ την άλλη, οι παίκτες της Γκαμπάλα ξεκίνησαν με θράσος, είχαν καλή στιγμή στο 4' με το σουτ του Γκάι (έδιωξε σε κόρνερ ο Στιλ), αλλά έδειξαν σημαντικό πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας.

Το συντηρητικό παιχνίδι από πλευράς “πρασίνων” συνεχίστηκε, ενώ οι επιθετικές τους προσπάθειες έγιναν κυρίως από τη δεξιά τους πτέρυγα. Όμως, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του “τριφυλλιού” ήρθε από τ' αριστερά. Στο 16' ο Καρέλης έκανε τη σέντρα-σουτ, η μπάλα έφτασε στον Πέτριτς, αλλά το γυριστό του Κροάτη μέσα στην περιοχή χτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Οι “πράσινοι” έδειξαν υπομονή στο παιχνίδι του, αλλά οι Αζέροι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 29', με την κοντινή κεφαλιά του Ντοντό να περνά ελάχιστα άουτ. Για αρκετά λεπτά οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός “έκατσε” αλλά δεν το... πλήρωσε με κάποιο γκολ, ενώ στο 40' έχασε καλή ευκαιρία με τον Καρέλη.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε να φτάνει εύκολα στην αντίπαλη περιοχή στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, χωρίς να έχει όμως την καλή τελική πάσα. Στο 64' όμως ο Αναστασίου προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, μετά τον τραυματισμό του Λουντ (σκληρό χτύπημα στα πλευρά).

Η εικόνα των “πρασίνων” ήταν κακή μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί που ο Μπεργκ έχασε τρεις σημαντικές ευκαιρίες για να δώσει το “διπλό” στο “τριφύλλι” και να το αφήνει στο 0-0. Άξιο αναφοράς πως στα τελευταία λεπτά οι “πράσινοι' οπισθοχώρησαν υπερβολικά, χωρίς να δεχθούν κάποια φάση στα καρέ τους

Γκαμπάλα (Χρίχορτσουκ): Μπεζοτόσνι, Στάνκοβιτς, Ρικαρντίνιο, Ντασντεμίροβ, Ράφαελ, Σαντίγκοβ, Ζετς (58' Ζαργκάροβ), Γκάι, Ζενιόβ, Ντοντό, Αντόνοβ (90' Μαμάντοβ).

Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Στιλ, Βέμερ, Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης, Νάνο, Ζέκα, Λουντ (67' Ατζαγκούν), Καλτσάς (76' Λαγός), Πράνιτς, Καρέλης (58' Μπεργκ), Πέτριτς.