Παίδες: Νίκες για Ιπποκράτη, Πανιώνιο Λέρου και Α.Ε Δικαίου

Νοέμβριος 16, 2015

Με διαφορά 98 πόντων και συγκεκριμένα με σκορ 102-10 (!) κέρδισε ο Ιπποκράτης Κω τον αδύναμο Καλυμνιακό και έκανε το 3 στα 3, στον όμιλο νήσων του παιδικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι μάλιστα έπαιξαν πολύ χαλαρά, δεν πίεσαν και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 31-1, 55-6(ημ.), 75-8, 102-10

Διαιτητής: Μάγκος

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Χατζημιχαήλ 8, Καπλανίδης 12, Κουτέας 8, Κουρζής, Βάση 22, Γιουσέμογλου 16, Πλευράκης 9, Μενάλα 2, Ζαμάγιας 10, Χατζηπυλιώτης Δ., Κουλιανός 7, Μποδούρ 8.

ΚΑΛΥΜΝΙΑΚΟΣ (Κοσσαρής): Κόμπος, Πάμπος 1, Τσουνιάς, Σκάρος, Μπουλαφέντης Ν. 9(1), Μπουλαφέντης Κ., Ηλιάδης, Καλοειδάς.

Πανιώνιος Λέρου – Ε.Α.ΚΑ 48-32

Τις βάσεις για την πρόκριση του στο φάιναλ-φορ των παίδων έβαλε ο Πανιώνιος Λέρου, ο οποίος κέρδισε με 48-32 την Ε.Α. Καλύμνου και έκανε το 3 στα 3, στον όμιλο νήσων. Η ομάδα του Βαγγέλη Νάκου ήταν καλύτερη, έπαιξε πιο παθιασμένα και ξέφυγε στο σκορ στο γ’ δεκάλεπτο, παίρνοντας τη σπουδαία νίκη. Μάλιστα το +16 είναι πιθανό να παίξει σημαντικό ρόλο σε πιθανή ισοβαθμία. Από τους νικητές οι Γεωργίου και Γιαλλιζής Τ. είχαν πολύ καλή παρουσία, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι. Από τους Καλύμνιους πρώτος σκόρερ ήταν ο Λαζαρής Σ.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-11, 25-21(ημ.), 39-26, 48-32

Διαιτητής: Φάκαρος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΛΕΡΟΥ (Νάκος): Γιαλλιζής Π., Μαχαίρας 4, Δημητράς 8(2), Ηλίας, Γεωργίου 17(1), Κανάρης 7, Γιαλλιζής Τ. 12

Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Ζαΐρης 2, Λαζαρής Σ. 14(2), Μούγγρος 1, Χειλάς 4, Χατζάρας 7(2), Λαζαρής Μ. 2, Κουκιαΐνης, Σουλούνιας 2, Ρέβελας

Α.Ε Δικαίου – Ηρακλής 2000 61-35

Την πρώτη της νίκη στο παιδικό πρωτάθλημα πέτυχε η Α.Ε. Δικαίου, η οποία κέρδισε με 61-35 τον Ηρακλή 2000. Η ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων άνοιξε στο β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο γ’ δεκάλεπτο, όταν με κορυφαίο τον Καραθωμά Π., οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 17-2 (!) για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 47-22. Οι Καρδαμιώτες, που πάλεψαν στο πρώτο ημίχρονο, ισορρόπησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-8, 30-20(ημ.), 47-22, 61-35

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Χατζηγιακουμής- Τρύπας): Ξενίκας 6, Χριστοφής, Χατζηγιακουμής, Καραθωμάς Π. 32(3), Πανάτος, Δανελλάκης, Καραθωμάς Σ. 7, Βασιλείου 8, Μαρίνος, Τσάνι 2, Ψωμαδάκης, Ματθαίος 6.

ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Χατζημανώλης 2, Μεταξωτός 8(1), Νικολέττος 5(1), Σαρρής, Διακοστεφανής 12(1), Μίγκο, Πανούλας, Μπαντάς 8.

Πηγή: 12sports.gr