Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για την Εθνική μας επί της Κροατίας με 76-65

Σεπτέμβριος 04, 2014
Οι Έλληνες διεθνείς παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ κατά διαστήματα επικράτησαν πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ των Κροατών - Mε νίκη κόντρα στην Αργεντινή θα τερματίσει πρώτη στο δεύτερο όμιλο

Και στα πιο… σοβαρά, η Εθνική ομάδα παίρνει άριστα!

Με την άμυνά της μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Κροάτες και με δημιουργία σεμιναριακού… επιπέδου (23 ασίστ), η «επίσημη αγαπημένη» επικράτησε με σκορ 76-65 και με νίκη κόντρα στην Αργεντινή θα τερματίσει πρώτη στο δεύτερο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Το ματς

Με μία έκπληξη στην πεντάδα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Κατσικάρης, με τον Γλυνιαδάκη αντί του Μπουρούση. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός στα πρώτα λεπτά, με το σκορ να είναι ισόπαλο (6-6). Όμως, περίπου στα μισά του δεκαλέπτου και με τον Μπουρούση να έχει περάσει στο παρκέ, η άμυνα της Εθνικής «έσφιξε» και τρέχοντας το γήπεδο με τους Πρίντεζη και Παπανικολάου έφτασε στο +6 (12-6). Ωστόσο, οι κακές επιλογές που ακολούθησαν στην επίθεση και η έλλειψη συγκέντρωσης, έδωσαν την ευκαιρία στους Κροάτες να κάνουν ένα δικό τους σερί 6-0 και να φέρουν ξανά το ματς στην ισοπαλία (12-12), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς έπεσε, με την Ελλάδα να κλείνει το δεκάλεπτο με δύο πόντους διαφορά (16-14).

Χωρίς βιαστικές επιθέσεις και τρομερή προσήλωση στην άμυνα, η Εθνική ήταν ακόμη καλύτερη στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τους Καϊμακόγλου και Ζήση να έρχονται «ζεστοί» από τον πάγκο και συγκεκριμένα έξω από τα 6,75μ., η υπέρ μας διαφορά εκτοξεύθηκε ακόμα και στο +13 (32-19). Μάλιστα, η άμυνα πάνω στους Ζόριτς και Τόμιτς τους είχε… εξαφανίσει από την αναμέτρηση και αφού ο Ρέπεσα δεν μπορούσε να βρει το «αντίδοτο» στην επίθεση, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήγε στα αποδυτήρια με το +13 (36-23).

Η ψυχωμένη και σκληρή άμυνα της Εθνικής μας είχε χαλάσει κάθε επιθετικό σχέδιο του Ρέπεσα, με αποτέλεσμα να έχει μείνει για πάνω από πέντε λεπτά χωρίς καλάθι. Την ίδια ώρα, οι παίκτες του Κατσικάρη δεν σταματούσαν το ρυθμό που είχαν πάρει, με την υπέρ τους διαφορά να εκτοξεύεται στο + 19 (44-25). Στη συνέχεια, οι διεθνείς μας έχασαν λίγο τη συγκέντρωσή τους και με τις εμπνεύσεις των Μπογκντάνοβιτς και Τόμιτς, η διαφορά μειώθηκε στους 10 (49-39), με τους Κροάτες να έχουν ένα επιμέρους σκορ 14-5. Όμως, ο Σλούκας έβαλε τέλος στην επιθετική δυστοκία των συμπαικτών του, διαμορφώνοντας το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου στο 51-39.

Ο Βουγιούκας πέρασε το παρκέ για να ξεκουραστεί ο Μπουρούσης και με δικό του καλάθι, η διαφορά πήγε ξανά στο +15 (55-40). Στη συνέχεια και με τρίποντο από τον Καϊμακόγλου το σκορ ήταν στο 60-45, αλλά ένα σερί 5-0 των Κροατών έριξε τη διαφορά στο +10 (60-50). Με το τρίποντο του Σάριτς, η ομάδα του Ρέπεσα έριξε σε μονοψήφιο τη διαφορά (64-56), ύστερα από πολύ ώρα, όμως η «απάντηση» των διεθνών ήταν ένα 4-0, το οποίο έκανε το 68-56, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Από ‘κει και πέρα, η Εθνική ομάδα δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, παίζοντας και με το χρόνο και με το τελικό 76-65 έκανε το 4/4 στο δεύτερο όμιλο!

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-23, 51-39, 76-65.

Πηγή: sport-fm.gr