Γυάλιζε το μάτι τους...

Νοέμβριος 10, 2014
Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Ιπποκράτης Kos Hotel επικράτησε με 85-67 της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για την Α1 γυναικών και πήρε έτσι βαθιά βαθμολογική ανάσα για την συνέχεια.

Εξαιρετική παρουσία από σχεδόν όλες τις αθλήτριες του Ιπποκράτη σε άμυνα και επίθεση με τις Κάλντγουελ (20π.) και Κεχαγιά (18π). να είναι οι πρώτες σκόρερ του ματς.

Η ομάδα του Μιχάλη Καπλανίδη μπήκε απ' την αρχή προσηλωμένη και συγκεντρωμένη στον στόχο της να περιορίσει τα δυνατά σημεία του αντιπάλου και να ψάξει τις πιο σωστές λύσεις στην επίθεση, με τη νεαρή Γούναρη να ξεκινά εντυπωσιακά και την Κάλντγουελ να δείχνει απ' την αρχή ότι αυτή θα κάνει κουμάντο κάτω απ' τις δύο ρακέτες. Όσο περνούσε η ώρα μάλιστα το Ρύσιο δυσκολευόταν να βρει λύσεις επιθετικά, αφού η άμυνα του Ιπποκράτη ήταν κυριολεκτικά από ατσάλι και στην επίθεση έπαιρνε πόντους και απ' την Κουφογιάννη, και το ημίχρονο έληξε με 46-30

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας συνέχισε το βιολί της. Με σωστές επιλογές στην επίθεση και την Κεχαγιά να παίρνει μπρος το ματς ήταν τυπικά διαδικασία. Από πλευράς φιλοξενουμένων προσπαθούσαν Λόγκαν και Μούλη κυρίως αλλά το νερό πλέον είχε μπει στο αυλάκι για τον Ιπποκράτη Kos Hotel που μπροστά στον κόσμο του που τον καταχειροκρότησε στο τέλος πήρε την πολύτιμη νίκη με 85-67.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 25-13, 46-30 (ημ.), 68-43, 85-67

Διαιτητές: Παυλόπουλος- Τσαχάκης

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Χελιώτη 9, Πατμίου, Γούναρη 8(2), Κεχαγιά 18, Σβύνου 2, Σαράγια, Δρεττάκη 4, Γιαννακοπούλου 6, Κουφογιάννη 13(1), Κάλντγουελ 20, Κασάπογλου 5(1), Νικηταρά.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΡΥΣΙΟΥ (Καφαντάρη): Μαραγκού, Καζαντζή 3(1), Παπαβασιλείου 5(1), Γράψα 2, Μούρτου, Σταυρίδου 14(1), Μπάμπικερ 1, Βασιλειάδου 4(1), Μούλη 14, Σκιαδοπούλου 7, Λόγκαν 17.