Αφηνίασε ο Λεμπρόν και οι Καβαλίερς νίκησαν στο δεύτερο τελικό 95-93 τους Γουόριορς

Ιούνιος 08, 2015

Μοιραίος ο Στεφ Κάρι που έκανε air ball κι οι Καβαλίερς έφτασαν στον break - 39 πόντοι, 16 ριμπάουντ και 11 ασίστ από τον «Βασιλιά»

Ο Στεφ Κάρι μόνο… MVP δεν θύμιζε στη διάρκεια του δεύτερου Τελικού. Ο γκαρντ των Γουόριορς έχανε το ένα σουτ μετά το άλλο, ωστόσο είχε την ευκαιρία να γίνει… ήρωας! Έχασε, όμως, το καθοριστικό σουτ κι οι Κλίβελαντ Καβαλίερς έκαναν το 1-1 στη σειρά των Τελικών με 93-95, έπειτα από ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση, όπως και το Game 1.

Κορυφαίος των νικητών ο ΛεΜπρον Τζέιμς που τελείωσε με ένα ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ triple double, πολλές λύσεις από τον Μοζγκόφ, παίκτης “κλειδί” στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση ο Ντελαβεντόβα. Από την άλλη, ο Κλέι Τόμπσον προσπάθησε να παίξει και για τον Κάρι, αλλά δεν τα κατάφερε.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται για δύο ματς στο Κλίβελαντ, με το πλεονέκτημα έδρας ν’ ανήκει στο εξής στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ!

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το ματς ξεκίνησε με δύο Αυστραλούς στο παρκέ. Βλέπετε, ο Ματ Ντελαβεντόβα κλήθηκε να καλύψει το κενό του Κάιρι Έρβινγκ και βρέθηκε στο πλευρό του Άντριου Μπόγκουτ. Εκείνος που ανέλαβε δράση αρχικά ήταν ο Κλέι Τόμπσον, με τους Γουόριορς να παίρνουν το προβάδισμα (15-10 στο 6’) και τον ίδιο να σκοράρει συνεχόμενους πόντους. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο +8 (20-12) έπειτα από εντυπωσιακή συνεργασία του Στεφ Κάρι με τον Λεάντρο Μπαρμπόσα, ωστόσο η παρέα του ΛεΜπρον Τζέιμς απάντησε για το 20-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Γουόριορς ξεκίνησαν καλύτερα και τη δεύτερη περίοδο. Βρέθηκαν στο +6 (31-25), κάπου εκεί όμως οι Καβαλίερς ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στην άμυνα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν δύο φορές με διαφορά 7 πόντων (33-40 & 35-42). Ωστόσο, η απάντηση της ομάδας του Στιβ Κερ ήταν άμεσα κι εν τέλει οι δύο αντίπαλοι πήγαν στ’ αποδυτήρια με την ελάχιστη διαφορά υπέρ του Κλίβελαντ (45-47).

Στην τρίτη περίοδο το θέαμα ήταν άσχημo. Για την ακρίβεια δεν υπήρχε θέαμα. Κακό μπάσκετ. Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς είχε επιβάλει απόλυτα τον ρυθμό κι έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, ειδικά πάνω στον Κάρι! Βέβαια, στην επίθεση δεν μπορούσαν να βρουν εύκολους πόντους, αλλά η δουλειά γινόταν για τον Ντέιβιντ Μπλατ και τους παίκτες του, που στο 36’ ήταν μπροστά με 59-62.

Οι Καβαλίερς είχαν βρει ρυθμό και στη διάρκεια της 4ης περιόδου κατάφεραν για πρώτη φορά να βρεθούν μπροστά με διψήφια διαφορά πόντων. Αρχικά με 66-76 έπειτα από τρίποντο του Σμιθ κι εν συνεχεία με 72-83 με τον ΛεΜπρον να… εκτελεί! Οι Γουόριος, όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Μείωσαν σταδιακά τη διαφορά κι εν τέλει ισοφάρισαν σε 87-87, περίπου 7’’ πριν το φινάλε με καλάθι του Στεφ Κάρι. Ο Τζέιμς έχασε την επίθεση και το ματς πήγε στην παράταση.

Τα πάντα κρίθηκαν στον έξτρα χρόνο. Οι Γουόριορς δεν μπορούσαν να βρουν σκορ κι οι Καβαλίερς έφτασαν στο +5. Οι γηπεδούχοι, όμως, έκαναν νέα ανατροπή και κατάφερε να περάσουν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά από τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου (93-92)! Στη συνέχεια το Κλίβελαντ έχασε το σουτ, αλλά ανάμεσα στα μεγάλα κορμιά εμφανίστηκε ο Ντελαβεντόβα, που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με δύο βολές από φάουλ που κέρδισε, έκανε το σκορ 93-94. Η μπάλα, αναμενόμενα, πήγε στα χέρια του Στεφ Κάρι, εκείνος σφράγισε με air ball την πολύ άσχημη βραδιά στην οποία βρέθηκε κι εν συνεχεία ο ΛεΜπρον με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 93-95.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-20, 45-47, 59-62, 87-87 (93-95)

Γουόριορς (Κερ): Μπαρνς 11 (6ρ.), Γκριν 10 (10ρ., 5κλ., 3κοψ.), Μπόγκουτ 2 (10ρ.), Κάρι 19 (5/23 σουτ, 2/15τρ., 6ρ., 5ασ., 6λ.), Τόμπσον 34 (4/12τρ., 5ρ.), Έζελι 2, Σπέιτς, Λίβινγκστον 3, Μπαρμπόσα 5 (1/1τρ.), Ιγκουοντάλα 7 (1/2τρ., 6ρ., 5ασ.).

Καβαλίερς (Μπλατ): Τζέιμς 39 (11/34 σουτ, 3/6τρ., 16ρ., 11ασ., 3λ.), Μοζγκόφ 17 (11ρ.), Τόμπσον 2 (14ρ.), Σάμπερτ 7 (1/5τρ.), Ντελαβεντόβα 9 (1/6τρ., 5ρ., 3κλ., 6λ.), Τζόουνς 8 (2/4τρ.), Σμιθ 13 (2/5τρ.), Μίλερ.

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ - ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ 1-1
Game 1: Γουόριορς - Καβαλίερς 108-100
Game 2: Γουόριορς - Καβαλίερς 93-95
Game 3: Καβαλίερς - Γουόριορς (10/6)
Game 4: Καβαλίερς - Γουόριορς (12/6)
Game 5: Γουόριορς - Καβαλιερς (15/6)
Game 6: Καβαλίερς - Γουόριορς (17/6)*
Game 7: Γουόριορς - Καβαλίερς (20/6)*