Αποτελέσματα: Πανιώνιος Λέρου - Α.Ε. Δικαίου και Καλυμνιακός - Α.Ε. Δικαίου

Νοέμβριος 03, 2014
Δείτε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα από τους 2 αγώνες που πραγματοποιήθηκαν με το ρεπορτάζ από το επίσημο site ae-dikaioubc.gr!

Καλυμνιακός - Α.Ε. Δικαίου 38-98 (1η αγωνιστική εφηβικό 2014/2015)
kalimniakos

Νίκη με....σβηστές μηχανές πέτυχαν σημερα οι έφηβοι της ομάδας μας, νικώντας στην Κάλυμνο, τον Καλυμνιακό με 38-98.
Ο Δημήτρης Τζομάκας ευτύχησε να έχει σε μεγάλη μέρα τους Λάμπρου και Χατζηφιλίππου , οι οποίοι έκαναν....κόντρα, ποιος θα "διαλύσει" πρώτος το σύστημα αξιολόγησης P.I.R. : "έπιασαν" 36 βαθμούς ο Λάμπρου (με double-double) και 42 βαθμούς ο Χατζηφιλίππου (με 10/10 δίποντα) !!!!

Οι παίχτες μας μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με σωστές επιθετικές επιλογές και σφιχτή άμυνα, προηγηθήκαμε 8-35 στο 1ο δεκάλεπτο !!! Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίσαμε και στο 2ο, με την διαφορά να αυξάνει συνεχώς, και τον Αντώνη Μαρίνο να διαμορφώνει το 19-53 του ημιχρόνου, με buzzer beater τρίποντο !
Ακριβώς στον ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στο 3ο δεκάλεπτο, με τους Τσάμπαλλα Β. και Τσουνά να κάνουν εξαιρετική αμυντική δουλειά και τον Πέτρο Λάμπρου να προσφέρει θέαμα με 3 καρφώματα

. Στην τελευταία επίθεσή μας, ο Στέργος Τσουνάς  υπέπεσε σε λάθος, χάνοντας την ευκαιρία να σπάσει την "κατοστάρα"...
Το ντεμπούτο τους με την φανέλα της ομάδας μας, έκαναν ο Βασίλης Χατζησταμάτης (ήρθε από Ηρακλή 2000) και ο Γιάννης Πουλιού (από Ιπποκράτη).
Υ.Γ. μελανό σημείο του αγώνα, ο τραυματισμός στο γόνατο του Αλέξανδρου Μάρκου....

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΦΗΒΙΚΟΥ

Δεκάλεπτα: 8-35, 19-53, 30-75, 38-98
Α.Ε. Δικαίου (Δημήτρης Τζομάκας)  : Τσάμπαλλας Ι., Μαρίνος 14(2), Τσουνάς 7, Πουλιού 5(1), Σπανός 2,  Λάμπρου 28, Χατζηφιλίππου 29(1), Χατζησταμάτης, Μάρκου 2, Ζωίδης 4, Μούρας 2
kalimniakos11
kalimniakos12

Πανιωνιος Λέρου - Α.Ε. Δικαίου 67-29 (1η αγωνιστική παμπαίδων 2014/2015)
panionios lerou1
Την ήττα γνώρισε σήμερα η ομάδα μας, χάνοντας από τον Πανιώνιο Λέρου με σκορ 67-29, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος παμπαίδων.
Μετά από ένα αρκετά κουραστικό ταξίδι (Μαστιχάρι-Κάλυμνος ακτοπλοικώς με την "παντόφλα", Κάλυμνος-Μυρτιές με λεωφορείο και από εκεί με καΐκι στην Μερικιά της Λέρου), μπήκαμε άσχημα στο ματς με αποτελεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο 16-6. Η κακή εικόνα της ομάδας παρέμεινε και στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, και έτσι η ήττα ήρθε φυσιολογικά.
Βεβαια, δεν θα πρέπει να ξεχνούμε πως η ομάδα μας αποτελείται απο αθλητές γεννημένους το 2001 & 2002, δηλαδή 1-2 χρόνια νεότεροι από το τμήμα παμπαίδων (γεν.2000)