Έχασε, αλλά... δεν χάθηκε! (βίντεο)

Απρίλιος 03, 2015

Ο... πρώτος πόλεμος, χάθηκε για τον Παναθηναϊκό, αλλά όχι και η μάχη της πρόκρισης. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 68-66 στο ΟΑΚΑ από την Άλμπα, αλλά συνεχίζουν να κρατούν την τύχη τους, στα δικά τους χέρια.

Ο Παναθηναϊκός με νίκη την ερχόμενη εβδομάδα, τη Μ. Πέμπτη, στο Βελιγράδι επί του Ερυθρού Αστέρα, προκρίνεται στα πλέι οφ. Μάλιστα μπορεί να περάσει ακόμα και με ήττα αρκεί η Μακάμπι -που ακόμα δεν έχει εξασφαλίσει πρόκριση- να κερδίσει μέσα στο Βερολίνο την Άλμπα.

Ο Παναθηναϊκός είναι ισόβαθμος τώρα με τους Γερμανούς, αλλά έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Όπως συμβαίνει και με την Μακάμπι. Επίσης η νίκη των Γερμανών μέσα στο Τελ Αβίβ, κάνει... όλη τη διαφορά, καθώς ακόμα και σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας, και πάλι ο Πανα[θηναϊκός θα περάσει και θα μείνει έξω η πρωταθλήτρια Ευρώπης Μακάμπι!
Παράλληλα, είναι δεδομένο πλέον πως ο Παναθηναϊκός αν προκριθεί θα είναι τέταρτος, άρα θα παίξει με τον πρώτο του άλλο ομίλου με μειονέκτημα έδρας. Δεν «προλαβαίνει» άλλη θέση.

Κατέρρευσε στο 4ο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι, όπως και στο Βερολίνο ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και να ανοίγει τη διαφορά φτάνοντας και στο +9 (40-31) τρέχοντας ένα σερί 8-0 λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, παρότι οι Γερμανοί μείωσαν ο Διαντίδης, κυρίως, αλλά και ο Φώτσης διατήρησαν το πράσινο προβάδισμα (55-46 στο 29’), στέλνοντας την ομάδα στο τελευταίο δεκάλεπτο με πολύ σημαντικό πλεονέκτημα.
Εκεί όμως όλα άλλαξαν. Μέσα σε λιγότερο από δύο αγωνιστικά λεπτά, η άμυνα του Παναθηναϊκού δέχθηκε οκτώ συνεχόμενους πόντους από τον Ρέντινγκ που μείωσε στον πόντο (55-54) και άρχισε το παιχνίδι και πάλι από την αρχή.
Στην επιθετική εξίσωση του Ομπράντοβιτς μπήκαν ακόμα ο Ρένφρο και ο Μακ Λιν τη στιγμή που ο Ιβάνοβιτς έπαιρνε σκόρ μόνο από τον Διαμαντίδη.
Κάπως έτσι η Άλμπα έτρεξε επιμέρους σκορ 22-11 στην τελευταία περίοδο καταφέρνοντας να φύγει από το ΟΑΚΑ με τη νίκη, όχι όμως και τη διαφορά. Ο Παναθηναϊκός διαφύλαξε το +6 που πιθανότατα να παίξει το δικό του ρόλο.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 40-33, 55-46, 66-68
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 12, Γιάνκοβιτς 6, Φώτσης 12 (2), Νέλσον 3, Παππάς, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης
18 (4), Γκιστ 4, Μπατίστα 11, Μπλουμς.
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡ. (Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ 3, Κινγκ 5 (1), Τάμπου 3 (1), Βάργκας, Μπάνιτς 4, Ρέντινγκ 14 (2), Βόλφαρθ,
Ρένφρο 16 (2), Χάμμοντς 8 (2), ΜακΛιν 11, Ραντόσεβιτς 4.