«Βόμβα» από τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ – Στους τελικούς κερδίζοντας 85-84 (παρ.) την ΑΕΚ

Ιούνιος 08, 2019

Κατάφερε στον 5ο και καθοριστικό ημιτελικό των play offs να επικρατήσει στην παράταση με 85-84 (κ.α. 76-76) και να πάρει το «εισιτήριο»
Ο Προμηθέας Πατρών «έγραψε ιστορία», καθώς την Παρασκευή (7/6) έγινε η πρώτη επαρχιακή ομάδα στα χρονικά του μπάσκετ που καταφέρνει να προκριθεί στους τελικούς της Α1!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, που είχε προειδοποιήσει την Ένωση στον πρώτο ημιτελικό, όπου έχασε… στις λεπτομέρειες, παρότι αγωνιζόταν με μειονέκτημα έδρας, κατάφερε στον 5ο και καθοριστικό ημιτελικό των play offs να επικρατήσει στην παράταση με 85-84 (κ.α. 76-76) και να πάρει το «εισιτήριο» για τους τελικούς, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας, ενώ ο πρώτος αγώνας της σειράς είναι προγραμματισμένος για την προσεχή Δευτέρα (10/06) στις 19:30 στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-39 (ημ.), 49-59, 76-76 (κ.α), 84-85 (παρ.)

Ο Προμηθέας Πατρών αιφνιδίασε από το ξεκίνημα την ΑΕΚ και με πολύ καλή άμυνα κατάφερε να προηγηθεί και στις δύο πρώτες περιόδους, πηγαίνοντας στ΄ αποδυτήρια με διαφορά +5 (39-34). Αν και η Ένωση στο πρώτο 20λεπτο ήταν πιο εύστοχη στα δίποντα (13/19 έναντι 7/16 των «Αχαιών»), η ομάδα του Γιατρά κατάφερε να προηγείται συνεχώς λόγω της ευστοχίας των παικτών της στα τρίποντα (6/12), σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που ήταν απελπιστικά άστοχοι (1/15!).

Αν και η ΑΕΚ έδειξε να συνέρχεται στα πρώτα λεπτά του τρίτου 10λεπτου, οι Πατρινοί βρήκαν και πάλι κάποια μεγάλα σουτ και πήραν διψήφια διαφορά (59-49) στο φινάλε της περιόδου.

Με σερί 7-0 ξεκίνησε την 4η περίοδο η ΑΕΚ (56-59) και το ματς έγινε ξανά ντέρμπι, αλλά ο Προμηθέας με έμμεσο τρίποντο ξέφυγε με 6 (56-62), περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η ομάδα του Γιατρά άντεξε στην πίεση των «κιτρινόμαυρων» που ισοφάρισαν 68-68 και με σερί 5-0 ξέφυγε με 73-68. Έδειξε, μάλιστα, να «καθαρίζει» το ματς, καθώς προηγήθηκε με 76-73 στα 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Κασελάκης, όμως, αστόχησε σε δύο βολές και πέντε δεύτερα πριν την εκπνοή με απίστευτο τρίποντο του Σάκοτα το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (76-76).

Το «θρίλερ» συνεχίστηκε και στο επιπλέον πεντάλεπτο, με την ΑΕΚ να περνά μπροστά με 79-78 και να χάνει την ευκαιρία για το +3 με τον Θίοντορ, ο οποίος μιμήθηκε τον Κασελάκη και αστόχησε σε δύο βολές. Οι Πατρινοί από την άλλη ήταν πιο ψύχραιμοι από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» και με 4 πόντους τους Κασελάκη (2/2 βολές) και άλλες δύο του Λίποβι κατάφεραν να πάρουν την τεράστια νίκη-πρόκριση για τους τελικούς. Στα 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της παράτασης η ΑΕΚ είχε την τελευταία επίθεση, αλλά ο Σαντ-Ρος έκανε κακό μπάσιμο…

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Χάντερ 27, Τζέιμς 8, Σαντ-Ρος 14 (1), Θίοντορ 2, Γιορκ 10 (2/11 τρ.), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 9 (1), Λαρεντζάκης 14 (1), Γιαννόπουλος, Εμπάκουε.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Σαλούστρος, Μέγερ 3 (1), Χολ 7 (1), Έλις 12, Μπράουν 16 (1), Κασελάκης 17 (1), Γκίκας 8 (2), Κατσίβελης, Τσαϊρέλης, Λίποβι 10 (3), Παρκς 12.