«Τρελαίνει» κόσμο ο Ιπποκράτης

Ιανουάριος 06, 2019

Έπος!! Ο Kos Hotel Ιπποκράτης στο «κάστρο του» υποχρέωσε σε ήττα και τον Ηρακλή και τον έριξε απ’ την κορυφή της βαθμολογίας συνεχίζοντας έτσι την ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα της Α2.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο 2019 και κατάφερε παρόλο που βρέθηκε πίσω στο ματς με 46-56 στην 3η περίοδο να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 23-5 !! και να πάρει την μεγάλη νίκη. Ο Ηρακλής δεν είχε τον Πολυτάρχου, έχασε με τραυματισμό στο πρώτο δεκάλεπτο τον Κακαρούδη και παρόλο που στην 4η περίοδο πήρε αμέτρητα επιθετικά ριμπάουντ έσπασε τα καλάθια πετυχαίνοντας μόλις 5 πόντους.

Συγκλονιστική η παρουσία του κόσμου αφού το γήπεδο ήταν κατάμεστο 20 λεπτά πριν ξεκινήσει το ματς ενώ καταχειροκροτήθηκαν και οι πρωταγωνιστές των δύο πρώτων ομάδων του Ιπποκράτη που ανέβηκαν στην Γ’ Εθνική που παρέλαβαν αναμνηστικές πλακέτες απ’ την ομάδα.

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά με τον Χαρίση να σκοράρει και τον Ηρακλή να μην έχει καθαρό μυαλό επιθετικά. Η ομάδα του κ. Μέξα κατάφερε μετά το σοκ του πρώτου 5λεπτου να ανεβάσει ρυθμό και μείωσε στους πέντε (22-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να συνέρχονται απ’ το αρχικό σοκ με τον Λιάπη να βοηθά στο σκοράρισμα αλλά τον Ιπποκράτη να βρίσκει λύσεις από Λάανε, Χατζηνικόλα και Χαρίση και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο (34-34).

Ο Ηρακλής μπήκε αποφασισμένος στην 3η περίοδο. Σοκ και Ρουτκάουσκας έβγαλαν ωραίες συνεργασίες, ο Ιπποκράτης κόλλησε στην επίθεση και έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά μέχρι και στο +10 (46-56).

Ο Παπαδόπουλος έψαχνε τον τρόπο να μπορέσει ο Ιπποκράτης να επιστρέψει στο ματς και τον βρήκε. Πέρασε στο ματς τον Μαστόρο με το μικρό να βγάζει πάθος στην άμυνα, να κλέβει μπάλες και τον Χαρίση να μοιράζει τάπες και ο Ιπποκράτης κατάφερε με τρίποντα του Καλαμπάκα, και του Σκούφη σε νεκρό χρόνο στην 3η περίοδο να κατεβάσει την διαφορά στους 4 (52-56).

Πλέον το μομέντουμ ήταν με την ομάδα του Ιπποκράτη. Στο σκοράρισμα ο Ασημακόπουλος δήλωνε παρών όποτε χρειαζόταν, όπως και ο Λάανε και ο Ηρακλής ουσιαστικά έσπασε το καλάθι αφού σούταρε αρκετά τρίποντα (είχε 7/34 στο ματς) αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει. Μάλιστα παρόλο που ο Ρουτκάουσκας μάζεψε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ (συνολικά 6) ο Ηρακλής ήταν τόσο άστοχος που πέτυχε 5 πόντους σε όλη την 4η περίοδο με τον Ιπποκράτη να φτάνει έτσι σε μια ιστορική νίκη επικρατώντας με 69-61.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Θεονάς, Θεοδωρόπουλος

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπαδόπουλος): Λάανε 15 (3), Σκούφης 3 (1), Τρύπας, Ναούμης 5 (1), Καλαμπάκας 8 (2), Ασημακόπουλος 15, Χατζηνικόλας 8 (1), Χαρίσης 7 (1), Ψαθάς 2, Μαστόρος 6, Δρόσος.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Αγγελακόπουλος 7, Αθανασούλας 8, Σοκ 12 (4), Ρουτκάουσκας 14, Λιάπης 11 (2), Κακαρούδης 6, Αποστολίδης, Μπένας, Καλαϊτζίδης 3 (1), Γιαννακίδης, Τζουγκαράκης.