«Σούπερ βασίλισσα» η Ρεάλ: 2-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Αύγουστος 09, 2017

Ως υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης θα αρχίσει την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία στο στάδιο του Φιλίππου II των Σκοπίων νίκησε 2-1 την κάτοχο του Γιουρόπα Λιγκ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ηταν ο τέταρτος τίτλος της στη διοργάνωση.

Την τελευταία τετραετία οι Μαδριλένοι κέρδισαν το τρόπαιο τρεις φόρες. Πέρσι από τη Σεβίλλη, όπως το 2014 και φέτος. Από το 2009 και μετά οι Ισπανοί κατακτούν συνεχώς τον τίτλο, εκτός από το 2013, όταν η Μπάγερν επικράτησε της Τσέλσι. Ηταν μάλιστα η μοναδική φορά σε αυτό το χρονικό διάστημα (2009-2017) που απουσίασε ισπανική ομάδα από τον τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ. Η Μπαρτσελόνα και η Μίλαν, με πέντε τρόπαια έκαστη, είναι πολυνίκεις στον θεσμό, η Ρεάλ έχει τέσσερις, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έναν (1991) και τρεις χαμένους (1999, 2008 και 2017). Αυτή ήταν η παρθενική αναμέτρησή της με ισπανική ομάδα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αυτό που έδωσε ενέργεια στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η κάτοχος του Τσάμπιονς Λιγκ βρέθηκε κοντά στο γκολ μόλις στο 3΄ με τον Μπέιλ, αλλά αστόχησε απέναντι στον Δε Χέα, όπως έκανε αργότερα και ο Καζεμίρο (16΄), όταν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ομως στο 24΄-σε μια αμφισβητούμενη φάση- η ισπανική ομάδα πήρε πλεονέκτημα (1-0) με γκολ του Καζεμίρο. Αυτή τη φορά ο Βραζιλιάνος ήταν εύστοχος, αφού επωφελήθηκε από την πάσα του εντυπωσιακού Καρβαχάλ και την αδυναμία του Σουηδού αμυντικού Λίντελεφ να τον ανακόψει. Ωστόσο ήταν μία αμφιλεγόμενη φάση, που ο διαιτητής άφησε υπέρ του επιτιθέμενου. Ουσιαστικά το δοκάρι και το γκολ ήταν αυτό που άξιζε στο πρώτο ημίχρονο.

Η επανάληψη άρχισε με τον ίδιο επιθετικό ρυθμό για τη Ρεάλ, που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 στο 52΄ με τον Ισκο, αφού ο Ισπανός συνδυάστηκε ιδανικά με τον Μπέιλ. Ο Μουρίνιο προσπάθησε με κάποιες αλλαγές να συμμαζέψει την κατάσταση, αλλά δεν του έβγαινε τίποτα, καθώς στο 61’ ο Μπέιλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Δε Χέα. Ωστόσο η πίεση των παικτών του απέφερε καρπούς στο αμέσως επόμενο λεπτό, όταν ο Λουκάκου μείωσε σε 2-1, μετά από πάσα του Μάτιτς. Το γκολ έδωσε άλλη ψυχολογία στους Αγγλους, αλλά τόσο η είσοδος του Ρονάλντο στο τελευταίο δεκάλεπτο, όσο και η πίεσή τους δεν επέφεραν καμία αλλαγή.