«Λύγισε» στο φινάλε απ' την Πεύκη η Α.Ε Δικαίου

Οκτώβριος 25, 2021

Με το κεφάλι ψηλά έπεσε η Α.Ε. Δικαίου, η οποία μετά από ένα εξαιρετικό και συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ηττήθηκε με 90-85 στην Κω από τον ισχυρό Α.Ο. Πεύκης, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Οι απουσίες των Χρύση, Δρόσου Μ. και Καλή (και στο β’ ημίχρονο του Παρβαντώνη) αποδείχθηκαν καθοριστικές για τους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως αντιμετώπισαν μία πολύ καλή ομάδα, που πέτυχε καθοριστικά τρίποντα με τον Κορκοσούρα στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά και κρίσιμους πόντους με τον Τσακίρη, επιστρέφοντας από το -10. Στην πιο καθοριστική φάση του αγώνα με το σκορ στο 82-84, ο Τρύπας έχασε τη μπάλα και έκανε καθαρό αντιαθλητικό φάουλ. Το ίδιο έπραξε και ο Τριτσάρης στα 8’’, με τον Α.Ο. Πεύκης να είναι ψύχραιμος στις βολές και να κάνει το 2 στα 2 στο νησί του Ιπποκράτη.

Άκρως αμφίρροπο και συναρπαστικό ήταν το α’ ημίχρονο του αγώνα ανάμεσα στην Α.Ε. Δικαίου και τον Α.Ο. Πεύκης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να «χτυπήσουν» τους Κώους μέσα στη ρακέτα, ενώ η Α.Ε.Δ. με όπλο την εξαιρετική της περιφέρεια δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Αθηναίους. Το 3-0 με το τρίποντο του Χατζηγιακουμή έγινε 3-6 με τους Καδαρολάμη, Κορκοσούρα και Σκάνδαλο. Ο Α.Ο. Πεύκης είχε ένα μικρό προβάδισμα (10-13 στο 5’), με τους Λάμπρου και Τριτσάρη να δίνουν το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 17-15. Τελικά, ο Α.Ο.Π. κατάφερε να προηγηθεί στο α’ δεκάλεπτο 19-22 με τρίποντο του Τσούπρου.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το β’ δεκάλεπτο, αφού με τρίποντο ο Τσακίρης έκανε το σκορ 19-25, ενώ η μέγιστη τιμή για τον Α.Ο. Πεύκης ήταν το +8 (19-27 στο 12’ και 21-29 στο 13’). Από κει και πέρα η Α.Ε. Δικαίου βελτίωσε αισθητά την άμυνα τους και όταν ο Τρύπας βρήκε το χέρι του άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, η ψαλίδα μίκρυνε. Το σκορ έγινε 26-31, ενώ οι Κώοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (34-34 στο 18’). Μάλιστα με τρίποντο του Βάση, λίγο πριν το τέλος, η Α.Ε.Δ. πέρασε μπροστά με 40-39. Αξίζει να σημειωθεί ότι αποβλήθηκε με τεχνική ποινή και με ένα αντιαθλητικό φάουλ ο Λευτέρης Παρβαντώνης, οπότε οι Κώοι είχαν μία λύση λιγότερη.

Στο γ’ δεκάλεπτο η Α.Ε. Δικαίου είχε πολύ καλή παρουσία και άρχισε να παίρνει μπροστά έξω από τα 6.75, ενώ παράλληλα κέρδισε και την αποβολή του Σκάνδαλου. Το 40-44 έγινε 45-44 με μία βολή του Χατζησταμάτη και από κει και πέρα η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα έλαμψε με την παρουσία της. Με σερί 7-0 χάρη κυρίως στον Λάμπρου, το σκορ έγινε 55-49, ενώ η διαφορά έφτασε το +7 (60-53 με τρίποντο του Βάση) και 62-55 με τρεις βολές του Τρύπα. Οι Κώοι ξέφυγαν και με διψήφια διαφορά (66-56) με τρίποντο του Τρύπα, αλλά ο Α.Ο. Πεύκης επέστρεψε και με τρίποντο του Τσούπρου πλησίασε σε 67-61.

Και πάμε στο τελευταίο δεκάλεπτο… Ο Κορκοσούρας με τρίποντο μείωσε σε 67-64 και 69-67, αλλά ο Τρύπας απάντησε (72-67 στο 33’). Οι Κώοι κρατούσαν γερά (76-71), αλλά με συνεχόμενα τρίποντα οι Κορκοσούρας και Τσακίρης μείωσαν σε 78-77, ενώ ο Φιλιππόπουλος έδωσε προβάδισμα στον Α.Ο. Πεύκης (78-79). Ο Λάμπρου κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, αλλά ευστόχησε στη μία βολή (79-79), ενώ χάθηκε η επίθεση και ο Τσακίρης με τρίποντο διαμόρφωσε το 79-82. Ο Χατζησταμάτης ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο σε 82-82 (1.47’ πριν το τέλος), ενώ στο 1.32’ με 2/2 βολές ο Αποστολίδης έκανε το 82-84. Στην πιο κρίσιμη ίσως φάση του αγώνα ο Κορκοσούρας έκλεψε τη μπάλα από τον Τρύπα (στα 59’’), ο οποίος του έκανε αντιαθλητικό φάουλ. Με μία βολή έκανε το 82-85, ενώ στα 52’’ οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν με τον Τσακίρη, αλλά σύμφωνα με τους διαιτητές ο Χατζησταμάτης πάτησε την γραμμή. Ο Αποστολίδης αστόχησε σε δίποντο, αλλά ο Α.Ο. Πεύκης πήρε νέο επιθετικό ριμπάουντ και ο Τσακίρης με δύο βολές έκανε το 82-87 (στα 20’’). Ο Χατζησταμάτης με τρίποντο στα 11’ μείωσε σε 85-87, ενώ στα 8’’ ο Τριτσάρης έκανε καθαρό αντιαθλητικό φάουλ στον Τσακίρη, ο οποίος με μία βολή αρχικά έκανε το 85-88 και με άλλες δύο στα 5’’ διαμόρφωσε το τελικό 85-90. Από τους νικητές το παιχνίδι πήραν οι Κορκοσούρας και Τσακίρης, ενώ καλή παρουσία είχαν οι Σκάνδαλος, Καραδολάμης και Φιλιππόπουλος, ενώ από τους ηττημένους καλύτεροι ήταν οι Λάμπρου και Χατζησταμάτης. Βοήθησαν στο σκοράρισμα επίσης οι Τρύπας και Βάση. Πολλά λάθη εις βάρος και των δύο ομάδων έκαναν στη διάρκεια του αγώνα οι Αθηναίοι διαιτητές Κούλης Χ.- Παπαγεωργίου Δ.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-22, 40-39(ημ.), 67-61, 85-90
Διαιτητές: Κούλης Χ.- Παπαγεωργίου Δ.

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας- Παπούλης): Βάση 12(2), Καραθωμάς 4, Τρύπας 18(2), Γεωργαδάκης, Τριτσάρης 8, Χατζησταμάτης 17(3), Παρβαντώνης 5, Χατζηγιακουμής 6(2), Δρόσος Π., Λάμπρου 15.
Α.Ο. ΠΕΥΚΗΣ (Κωστάκης): Λέζος 1, Τσακίρης 18(3), Αποστολίδης 9(1), Κορκοσούρας 19(4), Καραδολάμης 10(1), Πατσαντζόπουλος 2, Φιλιππόπουλος 10, Τσούπρος 5(1), Σκάνδαλος 11, Παπανικολόπουλος 5(1).