«Έχασε» βαθμούς στην Κάρπαθο ο Α.Ο Πυλίου

Νοέμβριος 21, 2019

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε ο Α.Ο Πυλίου στην Κάρπαθο αφού αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1) με τον τοπικό Ποσειδώνα στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας. Ο Χατζηκοντός άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 31’ για να απαντήσει ο Χατζηβασίλης στο 36’ με τον Α.Ο Πυλίου να διαμαρτύρεται για την μη υπόδειξη πέναλτι σε χέρι του Κουκούνια μέσα στην περιοχή στο 88’.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να θέλουν να πιέσουν ψηλά για να μην αφήσουν τον Α.Ο Πυλίου να κυκλοφορήσει. Ο Ποσειδώνας είχε κλείσει καλά τους χώρους και κατάφερε με ένα στημένο να πάρει προβάδισμα αφού στο 31’ μετά από εκτέλεση φάουλ ο Χατζηκοντός έγινε κάτοχος μέσα στην περιοχή και με κοντινό πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Αμέσως μετά το προβάδισμα ο Α.Ο Πυλίου ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε πέντε λεπτά αργότερα να φέρει το ματς στα ίσια μετά από γύρισμα του Χατζησουλεϊμάν και γκολ του Χατζηβασίλη ενώ πριν το ημίχρονο είχε ξανά σημαντική ευκαιρία με την μπάλα από σουτ του Χατζηβασίλη να κοντράρει και να καταλήγει στο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους φιλοξενούμενους που πλαγιοκόπησαν αρκετές φορές και έψαξαν το γκολ της νίκης. Απείλησαν με Δρόσο και Χατζησουλεϊμάν ενώ στο τελευταίο τέταρτο έχασαν σπουδαία ευκαιρία με το κοντινό πλασέ του Χατζηβασίλη να περνά ελάχιστα έξω απ’ τα αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα της Καρπάθου.

Όσο περνούσε ο χρόνος ο Α.Ο Πυλίου πίεζε και έψαχνε είτε από συνεργασίες είτε από στημένες μπάλες το γκολ της νίκης με τον Τσοπανάκη να αρνείται πέναλτι σε χέρι μέσα στην περιοχή στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης και το ματς να λήγει τελικά 1-1.

MVP
Ο Χρήστος Ζαρκαδούλας ήταν ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής της αναμέτρησης, άψογος στα αμυντικά του καθήκοντα και για ακόμα μια φορά ηγέτης στα μετόπισθεν. Τον ακολούθησαν οι Καζηλιέρης και Φλεβάρης σε απόδοση.

Στο ύψος του
Ο Πέτρος Χατζηβασίλης ήταν αυτός που προσπάθησε περισσότερο από πλευράς Α.Ο Πυλίου. Πέτυχε το μοναδικό γκολ της ομάδας, είχε δοκάρι και ήταν εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα.

Παράπονα για την φάση του 88’ που δεν τους δόθηκε πέναλτι μέσα στην περιοχή έχουν οι φιλοξενούμενοι ενώ δεν απέφυγαν τα λάθη οι επόπτες και προς τις δύο ομάδες για κάποιες υποδείξεις οφσάιντ.

Ποσειδώνας Καρπάθου (Γιάννης Καραμήνας): Γαλάνης, Κεσίδης, Καζηλιέρης, Ζαρκαδούλας, Σπανός Ι, Τσιπιζίδης (80΄ Καουκάκης Χ), Φλεβάρης, Φελουζής, Τσιαβέλης (70΄ Κουκούνια), Σπανός Ε (90΄ Καουκάκης Χρηστος), Χατζηκοντός (75΄ Αναγνωστόπουλος)

Α.Ο Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Μιχαλάκης, Νικήτας, Χατζηβασίλης, Ιωαννίδης (64' Συνεσίου), Βλαντιμίροφ, Μικκιού (58' Χατζηφουντας), Μαργαρίτης, Χατζησουλεϊμάν (76’ Συντιχάκης) Δρόσος, Γεωργιάδης, Κεφαλιανός Γ. (58' Μποϊλής)