«Διπλό» στην Πάτμο η Α.Ε Κως

Δεκέμβριος 02, 2017
Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού η Α.Ε Κως πέρασε πολύ εύκολα απ’ την έδρα του Ξάνθου επικρατώντας στην Πάτμο με 2-4.
Δύο τέρματα σημείωσε ο Βασιλειάδης και άλλα δύο ο Γιώργος Κεφαλιανός για την ομάδα του Λεωνίδα Κούτσικα που έφτασε έτσι τους 10 βαθμούς, ενώ για τον Ξάνθο μείωσαν στο τέλος οι Κάβουρας και Τσαμπαλάκης.
Οι «βυσσινί» είχαν απ’ την αρχή του παιχνιδιού την πρωτοβουλία και την κατοχή και έψαξαν απ’ τα πλάγια να φτάσουν στο γκολ, πατώντας σε αρκετές περιπτώσεις με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή.
Οι γηπεδούχοι έκλειναν τους χώρους και στην κόντρα απείλησαν τον Γκούτογλου όμως στο 32ο λεπτό ο Πασχάλης Βασιλειάδης ήταν αυτός που έκανε το 0-1 για την Α.Ε Κω. Μάλιστα η υπεροχή του μετουσιώθηκε και σε δεύτερο τέρμα στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Γιώργο Κεφαλιανό.
Οι βάσεις είχαν μπει απ’ το πρώτο μέρος οπότε το μόνο που έμενε για την Α.Ε Κω ήταν να «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Βασιλειάδης έκανε το 0-3 στο 65’ και ο Βασιλειάδης το 0-4 στο 72’ σημειώνοντας έτσι και οι δύο από δύο τέρματα και μετά όπως ήταν λογικό ήρθε η χαλάρωση.
Ο Ξάνθος κατάφερε σε αυτό το διάστημα να πετύχει δύο τέρματα, έναν με τον Κάβουρα και έναν με τον Τσαμπαλάκη με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται έτσι με 2-4 υπέρ των «βυσσινί».
Κορυφαίος
Μόνιμη απειλή για την εστία του Στράτα ο Γιώργος Κεφαλιανός που πέτυχε και δύο τέρματα για την ομάδα του.
Καλοί σε γενικές γραμμές οι Πατσιαούρας και Κορώνης, με λάθη ο Βουλγαράκης.
Ξάνθος Πάτμου: Στράτας, Κασιδιάρης, Γρύλλης Χ., Κορωναίος, Μουτσάι, Ταμπούτσκιν (83’ Φέγγαρος), Χατζησταμούλος, Κωνσταντάς (38’ Τσαμπαλάκης), Κάβουρας, Παλαιός (69’ Γρυλλάκης), Τσάπαλης.
Α.Ε Κως: Γκούτογλου, Νυστάζος (68’ Κοτσάκι), Βασιλειάδης, Κιολές (78’ Στάμος), Ηλιάδης, Κεφαλιανός Μ., Κεφαλιανός Γ., Ζαίμι, Κώστογλου, Ευθυμιάδης, Οχτάρας.