«Διπλό» στην Κω για τον Αστέρα Ρεθύμνου

Φεβρουάριος 04, 2019

Απέναντι σε μια ομάδα που έχει σαν στόχο τον τίτλο στην Β’ Εθνική και στην σύνθεση της αρκετές ποιοτικές αθλήτριες ο Φιλίνος γνώρισε την ήττα με 0-4 στο γήπεδο Κεφάλου. Για τον Αστέρα Ρεθύμνου σκόραραν οι Νικηφόρου, Τούνα και Μανωλίτση.

Εικόνα
Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν με το καλημέρα να απειλούν την αντίπαλη εστία αφού μόλις στο 1ο λεπτό η Τούνα έκανε το σουτ με την Σταμόγλου να της λέει «όχι» ενώ λίγα λεπτά αργότερα σε πλασέ της Δαφέρμου μέσω απ’ την περιοχή και πάλι η Σταμόγλου απόκρουσε στην αριστερή της γωνία. Το γκολ ήρθε στο 15’για τον Αστέρα Ρεθύμνου όταν η Δαφέρμου εκτέλεσε το κόρνερ και η Νικηφόρου από κοντά άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1.

Ο Αστέρας πατούσε καλύτερα και στο 35’ είχε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει δεύτερο γκολ όταν από μπαλιά της Δαφέρμου η Τούνα βρέθηκε απέναντι απ’ την Σταμόγλου αλλά το πλασέ της βρήκε στο αριστερό δοκάρι.

Η Τσουτσουδάκη στην συνέχεια αστόχησε σε κενή εστία, ο Αστέρας είχε νέο δοκάρι αυτήν την φορά με την Μανωλίτση για να έρθει το 0-2 στο 44’ από κάθετη πάσα της Δαφέρμου και πλασέ της Τούνα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Κορκή είδε εκτός εστίας την Γιακουμάκη αλλά το πλασέ της δεν ήταν καλό για να μειώσει στο σκορ και σαν να μην έφτανε αυτό για τον Φιλίνος είδε την Μανωλίτση στο 51’ να σημειώνει το 0-3.

Μετά το γκολ ο Φιλίνος είχε και πάλι ευκαιρία με τον Κορκή αλλά η Γιακουμάκη της είπε «όχι» για να διαμορφώσει το τελικό 0-4 η Μανωλίτση λίγο πριν το φινάλε.

Η κορυφαία
Η Ελευθερία Δαφέρμου ήταν εξαιρετική για τον Αστέρα Ρεθύμνου. Τρομερή τεχνική κατάρτιση και απ’ τα πόδια τους ξεκινούσαν όλα για την ομάδα της Κρήτης.

Διαιτησία
Χωρίς πρόβλημα οι Δημαράκης, Γιαμούζης και Ξουρής.

Οι συνθέσεις
ΚΑΟ Φιλίνος: Σταμόγλου, Ιντζιρλή (39’ Χοχλαστού),Κιάρη, Ντέλιου, Ξανθοπούλου, Πέτρου, Τριμμάτη, Ζαντά (46’ Κοσμίδου), Κορκή, Πάλι (72’ Σαρρή), Νικολοπούλου.

Αστέρας Ρεθύμνου: Γιακουμάκη, Νάνου, Παπαδάκη, Σιώη (84’ Αποστολοπούλου), Τσουτσουδάκη (76’ Πολυκανδριώτη), Κελαϊδή, Δαφέρμου, Μανωλίτση, Νικηφόρου, Μαραγκουδάκη.

8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Φιλίνος Κω- Αστέρας Ρεθύμνου 0-4
15’ Νικηφόρου (0-1), 44’ Τούνα (0-2), 51’ Μανωλίτση (0-3), 83’ Μανωλίτση (0-4)
Α.Σ.Τ.Ι.Ρ.- Νέοι Δραπετσώνας 2-0
15’ Μάκρα (1-0), 82’ Κουγιού (2-0)
Ο.Φ. Ηρακλείου- Διαγόρας Ικαρίας 5-0