«Διπλό» και κορυφή η Αναγέννηση Ασφενδιού

Νοέμβριος 27, 2017
Mε τέρμα του Θανάση Βογιατζή στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης η Αναγέννηση Ασφενδιού επικράτησε με 0-1 της Α.Ε Κω για την 4η αγωνιστική της Β' κατηγορίας, έφτασε τους 9 βαθμούς και βρίσκεται και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας καταφέρει στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές να έχει πάρει 3 εκτός έδρας νίκες.
Εικόνα
Η Α.Ε Κως ήταν αυτή που είχε την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση με τον Γιώργο Κεφαλιανό να κάνει το σουτ και τον Χατζηβασίλη να απομακρύνει με τα πόδια. Στο 21’ η Αναγέννηση Ασφενδιού έχασε σπουδαία ευκαιρία με το διαγώνιο σουτ του Συμεόνοφ να περνά λίγο έξω απ’ τα αριστερό δοκάρι του Γκούτογλου και στο 28’ οι πράσινοι πήραν προβάδισμα όταν ο Συμεόνοφ έκανε την σέντρα απ’ τα αριστερά και ο Βογιατζής με πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-1.
Στην συνέχεια η Α.Ε Κως προσπάθησε με μακρινές μπαλιές να πατήσει περιοχή και το παιχνίδι άνοιξε αρκετά με την Αναγέννηση στο 37’ να χάνει ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα της όταν το δυνατό σουτ του Συμεόνοφ ο οποίος κέρδισε όλες τις κόντρες έκανε το σουτ με τον Γκούτογλου να βρίσκει ελάχιστα την μπάλα και εκείνη να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του.
Ένα λεπτό αργότερα ο Γιώργος Κεφαλιανός πλάσαρε και ο Νομικός έδιωξε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου ο Κεφαλιανός Γ. μπήκε στην περιοχή έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Χατζηβασίλη να αποκρούει.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 48’ με το σουτ του Βασιλειάδη να περνά άουτ όπως και αυτό του Γιώργου Κεφαλιανού στο 55.
Όσο περνούσε η ώρα η Αναγέννηση ήταν ιδιαίτερη επικίνδυνη αφού έβρισκε πολλούς χώρους και είχε τις προϋποθέσεις για να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα αλλά τα χαλούσε στην τελική προσπάθεια.
Στο 68’ μάλιστα έχασαν τρομερή ευκαιρία όταν ο Συμεόνοφ έκανε την παράλληλη πάσα και ο Τσιφτσίδης από θέση βολής έπιασε αέρα. Οι «βυσσινί» συνέχισαν να απειλούν από στημένες μπάλες, είχαν μια φάση με τον Οχτάρα με την κεφαλιά του στο 73’ να περνά άουτ και το 0-1 έμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενες να τελειώνουν την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστής αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία ο Τσιφτσίδης.
Ο κορυφαίος
Ο Λευτέρης Νομικός ήταν ο στυλοβάτης της άμυνας της Αναγέννησης Ασφενδιού και κατάφερε να βγει νικητής από όλες τις προσωπικές μονομαχίες.
Διαιτησία
Παράπονα απ' τον Καραπιπέρη έχει η Α.Ε Κως που ζητάει δεύτερη κίτρινη κάρτα όταν ο Τσιφτσίδης πέταξε δεύτερη μπάλα μέσα στον αγωνιστικό χώρο στο 55' και για πέναλτι σε χέρι στο τέλος ενώ οι «πράσινοι» διαμαρτύρονται για τα αρκετά φάουλ που δόθηκαν κατά τους στο δεύτερο μέρος και για κάποιες υποδείξεις οφσάιντ του Παγώνα. Χωρίς πρόβλημα ο Γιαμούζης.
Οι συνθέσεις
A.E Κως: Γκούτογλου, Νυστάζος (87’ Οικονόμου), Βασιλειάδης (56’ Κώστογλου), Κιολές (69’ Λαζαρίδης), Ηλιάδης, Κεφαλιανός Μ., Οχτάρας, Ζαίμι, Κεφαλιανός Γ., Κοτσάκι, Ευθυμιάδης (46’ Βακουφτσής).
Αναγέννηση Ασφενδιού: Χατζηβασίλης, Τσιφτσίδης, Μπάση, Νομικός, Καρπάθιος, Γεροβασίλης (63’ Ντέλιος), Φυτάς, Συμεόνοφ (80’ Τράκας), Θεοδώρου Ν., Κουρζής (71’ Φούκης), Βογιατζής (59’ Θεοδώρου Γ.)