Τσιτσιπάς: Έχασε από τον Ναδάλ στο Αμπού Ντάμπι σε αγώνα-διαφήμιση

Δεκέμβριος 22, 2019

Σε ένα εκπληκτικό ματς ο Ισπανός σούπερ σταρ νίκησε 2-1 τον Ελληνα άσο στον τελευταίο μεγάλο αγώνα της χρονιάς
Μετά από συγκλονιστική μάχη τριών ωρών απέναντι στο Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης Ραφαέλ Ναδάλ ο Στέφανος Τσιτσιπάς λύγισε με 6-7 (3), 7-5, 7-6 (3) αλλά δεν έχασε στο τουρνουά επίδειξης στο Αμπού Ντάμπι. Εχοντας νικήσει το Νο2 Νόβακ Τζόκοβιτς ο Τσιτσιπάς μπήκε δυνατά στον τελικό με προβάδισμα 1-0 αλλά στη συνέχεια μίλησε η εμπειρία του Ισπανού άσσου που για 5η φορά στην καριέρα του κατέκτησε το συγκεκριμένο τρόπο.

Ο 21χρονος Ελληνας τενίστας έκανε μία ακόμα καταπληκτική εμφάνιση και επιβεβαίωσε πως δίκαια βρίσκεται στην ελίτ και ακόμα πιο δίκαια διεκδικεί μία ακόμα καλύτερη θέση από το Νο6 που κλείνει το 2019.

«Είμαι πολύ χαρούμενος, δίκαια νίκησε ο Ράφα. Ηταν μία μεγάλη εμπειρία σήμερα. Εκανα 8.000 νέους φίλους. Είμαι ευχαριστημένος από το κλείσιμο της σεζόν και ευχαριστώ όλους όσοι με έχουν βοηθήσει να γίνω καλύτερος», είπε ο Στέφανος Τσιτσιπάς κάτοχος του ATP Finals πριν ένα μήνα στο Λονδίνο.

«Ο πέμπτος τίτλος σε αυτό το τουρνουά σημαίνει πολλά για μένα. Είναι το καλύτερο φινάλε στη χρονιά. Θέλω να είμαι υγιής και να είμαι και του χρόνου εδώ. Είναι μεγάλη τιμή για μένα να παίζω στο Αμπού Ντάμπι παρουσία του πρίγκηπα που στηρίζει το άθλημα μας», είπε ο Ραφαέλ Ναδάλ.

Στο 1ο σετ ο Ναδάλ με μπρέικ στο 9ο γκέιμ προηγήθηκε 5-4 αλλά ο Τσιτσιπάς απάντησε άμεσα με το πρώτο του μπρέικ και ισοφάρισε 5-5. Οι δύο μονομάχοι οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ όπου ο Τσιτσιπάς ξέφυγε 4-1 και πήρε το σετ 7-3.

Μεγάλες μάχη, ωραία ντροπ σοτ και μεγάλες σε διάρκεια φάσεις είχαμε στο 2ο σετ όπου ο Ναδάλ με μπρέικ στο 12ο και καθοριστικό γκέιμ έκανε το 7-5 και έστειλε το ματς στο 3ο σετ.

Στο 3ο σετ ο Ναδάλ έκανε μπρέικ στο 6ο γκέιμ και πήρε το προβάδισμα με 4-2, αλλά και πάλι η απάντηση του Τσιτσιπά ήταν άμεση με μπρέικ στο 7ο γκέιμ και ισοφάριση με το σερβίς του για το 4-4. Οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ, ο Ναδάλ ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα 4-1 και πήρε τη νίκη με 7-3.