Τη νίκη ο Φοίβος, το χειροκρότημα ο Δημήτρης Παππούλης

Οκτώβριος 24, 2022

Σε ένα ματς με έντονη συναισθηματική φόρτιση και με τους παίκτες της Α.Ε Δικαίου και του Φοίβου αγκαλιασμένους στην αρχή και στο τέλος του ματς, να φωνάζουν όλοι μαζί το όνομα του Δημήτρη Παπούλη παρέα με την οικογένεια και τον κόσμο να χειροκροτεί έντονα ο Φοίβος ήταν καλύτερος και επικράτησε με 67-50 στην πρεμιέρα της Α.Ε Δικαίου.

Η ομάδα του Γιώργου Καζάκου ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο μισό και πήρε τη νίκη, κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα στην Α’ Κατηγορία. Η Α.Ε. Δικαίου αγωνίστηκε με τρεις βασικές απουσίες (Τρύπας, Καραθωμάς, Χλαπάνης) και έδειξε ότι είναι ανέτοιμη, αφού καλά- καλά οι παίκτες της δεν έχουν συγκεντρωθεί στις προπονήσεις. Από την αρχή του αγώνα ο Φοίβος ήταν καλύτερος και προηγήθηκε 0-6 με το «καλημέρα» και 2-8 (3’). Με τρίποντο του Χατζηγιακουμή, η Α.Ε.Δ μείωσε σε 7-9 (6’) για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με 13-15. Στη συνέχεια, όσες φορές προσπάθησε ο Φοίβος να ξεφύγει στο σκορ (13-18), έβρισκε την αντίδραση των τυπικά γηπεδούχων (17-18)… Ο Φοίβος μάλιστα πήρε τη μεγαλύτερη του τιμή με +8 (21-29 στο 18’), αλλά το συγκρότημα του Δημήτρη Τζομάκα μείωσε σε 25-31 στο ημίχρονο.

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Ο μέχρι τότε νωθρός Φοίβος, μπήκε… αφηνιασμένος και με άγριες διαθέσεις! Συγκεκριμένα «έτρεξε» σερί 0-15, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ για πέντε λεπτά. Το σκορ από 25-31 έγινε… 25-46 με τρίποντο του Γκοράτσα στο 25’ και κάπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Η Α.Ε.Δ. έμεινε χωρίς για 5.30 και μείωσε με τον Παρβαντώνη σε 27-46, για να πλησιάσει με τον ίδιο σε 32-46 (27’) και 35-52 στο γ’ δεκάλεπτο. Το φινάλε είχε τυπική σημασία, με τον ρυθμό του αγώνα να «πέφτει» αισθητά (43-56 στο 35’ με τρίποντα του Χατζησταμάτη) και τον Φοίβο να φτάνει εύκολα στην επικράτηση με 50-67. Η προσπάθεια του Φοίβου ήταν άκρως ομαδική, με την κωακή ομάδα να διαθέτει πληρότητα σε όλες τις θέσεις… Η Α.Ε. Δικαίου ουσιαστικά ακόμη δεν έχει «μαζευτεί» για να κάνει προπονήσεις με όλους τους παίκτες.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-15, 25-31(ημ.), 36-52, 50-67

Διαιτητές: Ασλανίδης- Πατμίου

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Δρόσος Ζ., Παπούλης, Δρόσος Σ., Σπανός, Τριτσάρης 3, Κουζούκας 2, Παρβαντώνης 6, Χατζηγιακουμής 8(2), Δρόσος Π. 3, Λάμπρου 6, Κοντός, Χατζησταμάτης 22(3).

ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ (Καζάκος): Φώτης, Σιούλας, Δεμέναγας 3, Κεφάλας 6, Σκούφης Γ. 3(1), Σκούφης Α. 14(2), Σουλιώτης 11(1), Γκοράτσας 6(2), Αυγουλλάς 4, Κατσούβας 9, Δημητρίεβιτς 2, Γερογιάννης 9.