Θωνιάτης απ’ το «ΔΙΑΣ-τημα» (Video)

Φεβρουάριος 04, 2018
Με τον Ματθαίο Θωνιάτη να πετυχαίνει τρία γκολ ο ΔΙ.ΑΣ επικράτησε με 4-2 της Α.Ε.Ρ.Α μείωσε και πάλι στους πέντε την διαφορά απ’ την κορυφή και ουσιαστικά έβγαλε εκτός διεκδίκησης την Α.Ε.Ρ.Α. Μασάδο και Νικολής τα γκολ της Α.Ε.Ρ.Α ενώ το τέταρτο για τον ΔΙΑ το πέτυχε ο Δουλγέκος.
Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο ΔΙ.ΑΣ απείλησε πρώτος όταν ο Πης έδωσε παράλληλα στον Χατζηφούντα αλλά ο Δαρζέντας στο 5ο λεπτό του είπε «όχι». Αντί να γίνει το 1-0 έγινε το 0-1 αφού στο 8’ ο Μασάδο με ωραίο διαγώνιο σουτ έδωσε προβάδισμα για την ομάδα του.
Ο ΔΙ.ΑΣ κατάφερε να αντιδράσει άμεσα, έχασε ευκαιρία με τον Δρόσο στο 16’, κυκλοφόρησε και στο 26’ ισοφάρισε όταν ο Χατζησουλεϊμάν εκτέλεσε το φάουλ και ο Θωνιάτης με πλασέ σουτ στην κίνηση έφερε το ματς στα ίσια.
Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν και άλλη ευκαιρία με τον Δρόσο με την Α.Ε.Ρ.Α να απαντά στις καλές στιγμές λίγο πριν το ημίχρονο με το μακρινό σουτ του Λυριστή να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Τσαραπατσάνη.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν την αέρα υπέρ τους και στο 48’ είδαν τον κορυφαίο του ματς μέχρι εκείνη την στιγμή Δαρζέντα να μην υπολογίζει καλά την πορεία της μπάλας η οποία έφυγε απ’ τα χέρια του και ο Θωνιάτης εύκολα την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1.
Στο 59’ ο Μπεκιρλάρι λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς δεν πρόλαβε από πάσα του Χατζηφούντα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο ΔΙ.ΑΣ κατάφερε να πετύχει τρίτο τέρμα στο 63’ όταν ο Χατζηφούντας στην αντεπίθεση ανατράπηκε απ’ τον Δαρζέντα με τον Θωνιάτη να ευστοχεί στο πέναλτι κάνοντας το 3-1.
Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να ελέγχουν το ματς αφού η Α.Ε.Ρ.Α δε μπορούσε να βγάλει φάσεις όμως στο 88’ ο Νικολής με μια οβίδα έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Τσαραπατσάνη για το 3-2.
Ο ΔΙ.ΑΣ δεν πρόλαβε καν να αγχωθεί αφού σχεδόν άμεσα έκανε το 4-2 με τον Δουλγέκο που ήταν και το τελικό σκορ.
Ο κορυφαίος
O Mατθαίος Θωνιάτης εδειξε για ακόμη μια φορά πόσο σημαντικός είναι για τον ΔΙΑ. Έτρεξε αρκετά, κέρδισε πολλές μονομαχίες και πέτυχε και τρία γκολ. Έκανε τα πάντα.
Χωρίς πρόβλημα ο Φραγκιαδάκης. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για το πρώτο γκολ του ΔΙΑ στον Δημαράκη για οφσάιντ, για το δεύτερο γκολ για οφσάιντ στον Πατσιαούρα αλλά και για το τρίτο θεωρώντας ότι ο Χατζηφούντας ξεκίνησε από θέση οφσάιντ.
ΔΙ.ΑΣ (Γιάννης Μανούσογλου): Τσαραπατσάνης, Γκεστένια (78’ λ.τ Τογρού), Μαριάς, Βλαντιμίροφ, Μποϊλής, Θωνιάτης, Χατζησουλεϊμάν, Δρόσος (65’ Συνεσίου), Πανόπουλος (82’ Δουλγέκος), Πης (59’ Μπεκιρλάρι), Χατζηφούντας.
Α.Ε.Ρ. Αφάντου (Βαγγέλης Χοσάδας): Δαρζέντας, Μαλλιάκας, Δανάς (79’ Κωνταντινίδης), Γιαννακάκης, Νικολής, Τρουμπούνας (82’ Στεφανής), Στελλάς, Πλύγκος, Λόης (72’ Πλύγκος Μ.Δ.), Μασάδο, Λυριστής.