Συγκλονιστική Σάκκαρη, έπεσε μαχόμενη στον ημιτελικό του Roland Garros (βίντεο)

Ιούνιος 11, 2021

Η Μαρία Σάκκαρη έγραψε «χρυσή» σελίδα για το ελληνικό τένις στο Rolad Garros, καθώς η σπουδαία Ελληνίδα τενίστρια, μπορεί να μην κατάφερε να φτάσει στον μεγάλο τελικό, καθώς... λύγισε στα ημιτελικά, μετά από συγκλονιστικό αγώνα, αλλά πέτυχε κάτι μοναδικό στο Παρίσι και καθήλωσε.

Η σπουδαία ελληνίδα τενίστρια έχασε μετά από σπουδαίο παιχνίδι, στο οποίο έσπασαν καρδιές, 2-1 σετ (7-5, 4-6, 9-7) από την Τσέχα Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα στα ημιτελικά και έτσι... έχασε το μεγάλο της ραντεβού στον τελικό του γαλλικού Open.

Η Μαρία Σάκκαρη είναι, πάντως, η πρώτη ελληνίδα που φτάνει τόσο ψηλά σε τουρνουά Grand Slam και ο ημιτελικός είχε διάρκεια 3 ώρες και 18 λεπτά.

Στον μεγάλο τελικό, η Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα θα παίξει το Σάββατο (12/06) κόντρα στην Αναστασία Παβλιουτσένκοβα επικράτησε με 2-0 σετ (7-5, 6-3) της Ταμάρα Ζίντανσεκ και προκρίθηκε στον τελικό του Roland Garros για πρώτη φορά στην καριέρα της.

Αποθέωση από τους διοργανωτές
Είναι χαρακτηριστικές οι αναρτήσεις του Roland Garros στο twitter μετά το τέλος του μεγάλου αγώνα, όπου γίνεται λόγος για την «πολεμίστρια» Σάκκαρη, ενώ την αποχαιρετούν με την ατάκα «απίστευτα πράγματα, Μαρία».

Τι έγινε στον αγώνα
Το ξεκίνημα του ματς ήταν… τρελό και με μεγάλη αγωνία, αφού σημειώθηκε μπρέικ και στα τρία πρώτα γκέιμ, με την Σάκκαρη να παίρνει προβάδισμα με 2-1, μετά και το 3ο. Οι δύο αθλήτριες έκαναν πολλά αβίαστα λάθη στο ματς και η Ελληνίδα τενίστρια δυσκολεύτηκε αρκετά να βρει καλά πρώτα σερβίς, γεγονός που επέτρεψε στην Κρεϊτσίκοβα να φθάσει κι εκείνη σε ένα δεύτερο μπρέικ και να ισοφαρίσει σε 5-5. Τελικά, το πρώτο σετ κρίθηκε στα επτά γκέιμ, με την Τσέχα να κάνει και τρίτο μπρέικ στο τελευταίο και έτσι να πετυχαίνει το 1-0 με 7-5 στα γκέιμ.

Η Σάκκαρη διατήρησε, πάντως, την ψυχραιμία της στην έναρξη του δεύτερου σετ και έκανε μπρέικ. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ήταν μάλιστα πολύ καλή και στη συνέχεια κι έφθασε γρήγορα στο 4-0 και με δεύτερο μπρέικ. Η Κρεϊτσίκοβα κατάφερε να βρει κι ένα δικό της μπρέικ και να μειώσει σε 5-4. Τελικά, η Μαρία κράτησε έστω και με δυσκολία το σέρβις γκέιμ της και «έκλεισε» με 6-4 το δεύτερο σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Η Σπαρτιάτισσα άρχισε ιδανικά το 3ο σετ, κάνοντας μπρέικ στο πρώτο σέρβις γκέιμ της αντιπάλου της Σάκκαρη. Η μονομαχία τους ήταν συγκλονστική και στη συνέχεια, με τις δύο τενίστριες να διατηρούν με δυσκολία τα σερβίς τους μέχρι και το 5-4. Σ' αυτό το σημείο η Σάκκαρη σέρβιρε για το ματς και την πρόκριση στον τελικό, αλλά η Κρεϊτσίκοβα έβγαλε μπρέικ κι έμεινε «ζωντανή». Στη συνέχεια οι δύο αθλήτριες κατέθεσαν όλες τις δυνάμεις τους σε κάθε πόντο. Η Μαρία δοκίμασε και πολλά δύσκολα χτυπήματα για να καταφέρει να... σπάσει τις απίθανες άμυνες της Τσέχας, αλλά με ένα τέτοιο έχασε τελικά και το ματς, αφού το ντροπ της σε ματς πόιντ έδωσε την ευκαιρία στην Κρεϊτσίκοβα να γράψει το τελικό 9-7 στο τρίτο σετ και να φτάσει στη νίκη-πρόκριση με 2-1 σετ. Με το ματς να κρίνεται στις λεπτομέρειες και με πόντους πάνω στις γραμμές.

«Πάντα ήθελα να παίξω έναν αγώνα σαν αυτόν» παραδέχθηκε η Τσέχα
Η Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα παραδέχθηκε μετά τον αγώνα, ότι αυτό ήταν το καλύτερο ματς της ζωής της κι από αυτά που ονειρευόταν για την καριέρα της.

Η Τσέχα αφιέρωσε, πάντως, τη νίκη στην θρύλο του τσεχικού τένις, Μαρτίνα Ναβρατίλοβα, η οποία και βρισκόταν στις εξέδρες, ενώ η Μαρία είναι η ίδια που γράφει ιστορία ως ο μεγαλύτερος θρύλος του ελληνικού τένις.

«Πάντα ήθελα να παίξω έναν αγώνα σαν αυτόν. Από όταν ήμουν μικρή ονειρευόμουν να παίξω έναν αγώνα σαν αυτόν με προκλήσεις. Και οι δυο παίξαμε πολύ καλά. Ακόμα και αν έχανα σήμερα θα ήμουν υπερήφανη για τον εαυτό μου γιατί ξέρω ότι πάλεψα όπως πρέπει να κάνεις πάντα στη ζωή σου», υπογράμμισε...