Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 580

Στους «8» ο ΔΙ.ΑΣ

Ιανουάριος 11, 2018
Στις καλύτερες ομάδες για τον θεσμό του κυπέλλου Δωδεκανήσου πέρασε ο ΔΙ.ΑΣ που επικράτησε με 2-4 του Καλυμνιακού στην Κάλυμνο. Τογρού, Θωνιάτης (2), και Χατζησουλεϊμάν τα γκολ της ομάδας του Γιάννη Μανούσογλου ενώ για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Κλειδαράς και Λελέκης.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν μόλις στο 10’ με τον Μπεκιρλάρι ενώ στο 17’ ο Πης έκανε ωραίο γύρισμα και πλασέ μέσα στην περιοχή με τον Λελέκη να μπλοκάρει.
Ένα λεπτό αργότερα ο Μπεκιρλάρι έκανε υπέροχη ατομική ενέργεια αλλά ο Λελέκης έδιωξε σε κόρνερ και στο 24’ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.
Ο Μπεκιρλάρι κέρδισε το φάουλ και ο Τογρού σημάδεψε την δεξιά γωνία του Λελέκη και έκανε το 0-1. Ο ΔΙ.ΑΣ είχε διάθεση, κυκλοφορούσε καλά και στο 30’ ο Λελέκης απομάκρυνε το πλασέ του Πανόπουλου στη κίνηση.
Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δεύτερο τέρμα στο 36’ όταν μετά από σέντρα του Γκεστένια ο Πης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Πατσιαούρας από υπόδειξη του Καραμούτα ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ.
Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Καλυμνιακός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια όταν σε μια κόντρα επίθεση ο Κλειδαράς πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 1-1.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΔΙ.ΑΣ πίεσε ψηλά και μόλις στο 50’ πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Μποϊλής έκανε την σέντρα, ο Πης με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Λελέκη και στην επαναφορά ο Θωνιάτης έκανε το 1-2.
Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ηρεμία τους και κατάφεραν στο 68’ να πετύχουν και τρίτο τέρμα όταν μετά από ωραία συνεργασία ο Θωνιάτης μπήκε περιοχή και με διαγώνιο πλασέ έγραψε το 1-3.
Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετές αλλαγές και όλα έδειχναν ότι θα ολοκληρωθεί με το υπάρχον σκορ.
Σε μια αδράνειας της άμυνας του ΔΙΑ ο Λελέκης ήταν αυτός που μείωσε για την ομάδα του στο 90’ κάνοντας το 2-3 και στις καθυστερήσεις ο Χατζησουλεϊμάν με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 2-4.
Ο κορυφαίος
Ο Ματθαίος Θωνιάτης στο ντεμπούτο του έδειξε πόσο σημαντικός είναι για την ομάδα και κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα στην σημερινή αναμέτρηση.
Χωρίς πρόβλημα οι Πατσιαούρας, Καραμούτας και Γιαμούζης με τον ΔΙΑ να διαμαρτύρεται για την φάση του γκολ του Πη στο 36’ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
ΔΙ.ΑΣ: Τσαραπατσάνης, Γκεστένια, Μποϊλής, Μαριάς, Καράλιαμης (46’ Χατζηφούντας), Θωνιάτης (75’ Ζιώγας), Χατζησουλεϊμάν, Πανόπουλος (59’ Συνεσίου), Τογρού, Πης (69’ Ιωαννίδης)
Καλυμνιακός: Λελέκης (79’ λ.τ Έλληνας), Φράγκος, Κοτσάνης (60’ Σεργίου), Κλειδαράς, Λελέκης, Κάννης, Τρικοίλης Γ., Τσαγκάρης (69’ Αλαχούζος), Κοκκινίδης, Χουρδάς (70’ Τηλιακός Π.), Τρικοίλης Σ.