Στους «4» η Αναγέννηση Ασφενδιού

Απρίλιος 15, 2022

Την πρόκριση στους «4» του κυπέλλου Δωδεκανήσου πήρε η Αναγέννηση Ασφενδιού για πρώτη φορά στην ιστορία της επικρατώντας με 1-4 του Άρη Αρχαγγέλου στην Ρόδο. Οι «πράσινοι» στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσουν σε διπλά παιχνίδια τον Φοίβο Κρεμαστής με φόντο τον τελικό.

Οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Μαρκόπουλο, αλλά στο β’ ημίχρονο η Αναγέννηση Ασφενδιού ανέβασε αισθητά την απόδοση της και ισοφάρισε αρχικά με εύστοχη εκτέλεση του Πη στο 47ο λεπτό.

Στο 57’ ο Σπύρου έκανε την ανατροπή στο σκορ (1-2) και ο Μαυρίδης με δύο γκολ στο 60’ και στο 68’ έδωσε διαστάσεις στη νίκη- πρόκριση της ομάδας του στην ημιτελική φάση του κυπέλλου Δωδεκανήσου.

Αξίζει να σημειώσουμε οτι η Αναγέννηση Ασφενδιού αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες και με παιδιά που αγωνίζονται κυρίως στις ακαδημίες του συλλόγου.

Οι συνθέσεις

Άρης Αρχαγγέλου(Χρήστος Τζίμας): Βαρέλης, Γιαννιού, Μπαρμπαντώνης(66' Δεληγιάννης), Σακελλάρης, Λαμπριανός, Καλαμπούκης, Πρίφτι(15' Δανάς λ.τρ.), Ταμπουρίνι(21' Σφυριαλλάς λ.τρ.), Μαρκόπουλος, Νικολού, Γιασιράνης

Αναγέννηση Ασφενδίου(Ματθαίος Θωνιάτης): Τυράς, Θεοδώρου, Σπύρου, Πης, Κουρζής, Μαυρίδης, Γεροβασίλης, Τράκας(74' Παπαχαραλάμπους), Παρασκευαδάκης(81' Ζερβάνος), Ζαμάγιας, Χατζηβελούδος